VEKRA – partnerem České komory architektů

Těšíme se na další ročník České ceny za architektury.

VEKRA má tu čest být v r. 2021 opět jedním z hlavních partnerů České ceny za architekturu a České komory architektů. Opět budeme předávat svou cenu.


Cenu VEKRA za „dostupné bydlení s nadčasovou perspektivou“
v rámci České ceny za architekturu 2020 získal:

Bytový dům Na Sylvánu v Plzni
autor Ing. arch. Jiří Zábran

Srdečně blahopřejeme!


Proč VEKRA vybrala právě tento projekt?

Udělat bydlení dostupnějším je v poslední době velmi diskutované téma. Postavit stavbu vyváženou z hlediska užitné hodnoty, designu a nízkých provozních nákladů, kde investor klade zvláštní důraz na pořizovací cenu, představuje výzvu, kterou není snadné uchopit. Bytový dům Na Sylvánu v Plzni v plné míře naplňuje tyto požadavky a představuje tak jednu z plnohodnotných cest pro budoucí velké i menší stavební projekty.

Zcela zásadní je totiž ten fakt, že úspora v pořizovacích nákladech nespočívá ve využití levných nebo dokonce ošizených materiálů, ale naopak v použití vysoce funkčních a kvalitních konstrukčních prvků s důrazem na maximální životnost a dlouhodobě nízké provozní náklady. A právě důraz na dlouhou životnost, nízké budoucí náklady na bydlení a citlivé skloubení bytového komplexu se vzrostlými stromy představuje ekonomicky i ekologicky vyváženou stavbu.

Dům nesází ani na přehnanou barevnost, ani na extravaganci použitých prvků. Přesto citlivě zapadá, a díky jednoduchému a čistému designu, se stává dominantou v oblasti se starším panelovým sídlištěm a typickou porevoluční bytovou výstavbou a přes svou velikost nepůsobí těžkopádně. Projekt se neomezuje jen na prostor k bydlení. Projekt myslí i na své okolí, kde našly místo vzrostlé stromy i retenční nádrž.

Bytový dům Na Sylvánu si klade za cíl nabídnout dostupné, a přesto kvalitní bydlení, příjemné pro všechny generace. Díky materiálům s dlouhou životností a udržitelnými náklady na energie představuje taková stavba pro své obyvatele nejen dobrou investici, ale i příjemné a bezpečné místo k životu.

Informace o dalších oceněných stavbách najdete na stránkách České komory architektů a České ceny za architekturu.

Naše realizace