VEKRA – partnerem České komory architektů

VEKRA má tu čest být  hlavním partnerem České ceny za architekturu a České komory architektů.

České ceny za architekturu 2021 byly rozdány.

Cena VEKRA 2021:  Za promyšlenou a odolnou stavební konstrukci

Nová Trojská lávka v Praze

Autoři: VALBEK, BOMART
Ing. arch. akad. arch. Libor Kábrt, doc. Ing. Lukáš Vráblík, Ph.D., FEng.
Ing. arch. Gabriela Elichová, Ing. arch. Martin Elich
Spolupracovník: Ing. Petr Harazim

Mnoho zajímavostí o konstrukci a úskalích, která architekti řešili při projektování nové lávky v Praze Tróji si můžete přečíst v článku na ARCHIZOOM.

Srdečně blahopřejeme:

Proč jsme ocenění udělili právě této stavbě?

Stavby ve veřejném prostoru musí splňovat ty nejpřísnější nároky na bezpečnost, odolnost a dlouhou bezproblémovou životnost. Nová Trojská lávka svou koncepcí a nadčasovou konstrukcí odpovídá filozofii značky VEKRA, proto cena právě pro tuto stavbu. Promyšlenost, důraz na kvalitu, udržitelnost, maximální životnost a bezproblémový dlouhodobý provoz to by měl být jasný směr v současném stavebnictví.

Použité materiály, stavební prvky a konstrukce musí odpovídat současné stále se zrychlující době. Jakékoliv ošizení materiálu, podcenění konstrukčního řešení či nedostatečná předvídavost z hlediska požadavků na funkční vlastnosti stavby může v budoucnu vést nejen k vysokým nákladům na provoz a údržbu, ale v krajním případě i k nehodám. Tyto požadavky a nároky se musí týkat jak staveb nebytových, tak především staveb bytových. Pochopení filozofie udržitelnosti, kvality a dlouhodobé životnosti v podobě návratu ke kořenům poctivého českého stavebnictví se musí dostat mezi priority nás všech v oboru.

Nová Trojská lávka byla navržena s ohledem na bezpečnou a snadno kontrolovatelnou konstrukci. Zohledňuje současně nové nároky na funkčnost a živly, kterým je v provozu vystavena. Pečlivý výběr materiálů zohledňujících ekologii a dlouhodobou jednoduchou údržbu jí předurčuje k tomu, že ji budou moci úspěšně využívat budoucí generace. Jednoduchý čistý design, který zapadá do okolního prostředí, podtrhuje vhodnost zvoleného řešení.

I přes rychlost, se kterou bylo třeba řešit situaci po náhlém kolapsu původní lávky, vznikla stavba, která bezesporu vyhovuje filozofii moderního stavebnictví a která plně odpovídá tomu, o co se snaží naše značka VEKRA v oboru bytových staveb.

Informace o dalších oceněných stavbách najdete na stránkách České komory architektů a České ceny za architekturu.
Záznam předávání z 8.11.2021 najdete na webu ČT Art.


Cena VEKRA 2020: Dostupné bydlení s nadčasovou perspektivou

Bytový dům Na Sylvánu v Plzni

autor Ing. arch. Jiří Zábran

Záznam z předávání ceny najdete na webu ČT Art

Srdečně blahopřejeme!

Proč VEKRA vybrala právě tento projekt?

Udělat bydlení dostupnějším je v poslední době velmi diskutované téma. Postavit stavbu vyváženou z hlediska užitné hodnoty, designu a nízkých provozních nákladů, kde investor klade zvláštní důraz na pořizovací cenu, představuje výzvu, kterou není snadné uchopit. Bytový dům Na Sylvánu v Plzni v plné míře naplňuje tyto požadavky a představuje tak jednu z plnohodnotných cest pro budoucí velké i menší stavební projekty.

Zcela zásadní je totiž ten fakt, že úspora v pořizovacích nákladech nespočívá ve využití levných nebo dokonce ošizených materiálů, ale naopak v použití vysoce funkčních a kvalitních konstrukčních prvků s důrazem na maximální životnost a dlouhodobě nízké provozní náklady. A právě důraz na dlouhou životnost, nízké budoucí náklady na bydlení a citlivé skloubení bytového komplexu se vzrostlými stromy představuje ekonomicky i ekologicky vyváženou stavbu.

Dům nesází ani na přehnanou barevnost, ani na extravaganci použitých prvků. Přesto citlivě zapadá, a díky jednoduchému a čistému designu, se stává dominantou v oblasti se starším panelovým sídlištěm a typickou porevoluční bytovou výstavbou a přes svou velikost nepůsobí těžkopádně. Projekt se neomezuje jen na prostor k bydlení. Projekt myslí i na své okolí, kde našly místo vzrostlé stromy i retenční nádrž.

Bytový dům Na Sylvánu si klade za cíl nabídnout dostupné, a přesto kvalitní bydlení, příjemné pro všechny generace. Díky materiálům s dlouhou životností a udržitelnými náklady na energie představuje taková stavba pro své obyvatele nejen dobrou investici, ale i příjemné a bezpečné místo k životu.

Informace o dalších oceněných stavbách najdete na stránkách České komory architektů a České ceny za architekturu.

Naše realizace