Domů » Praktický rádce » Jak seřídit okna na zimu a správně větrat
Jakmile teploty klesnou, začneme doma víc topit. Ceny energií stále stoupají a proto je důležité připravit okna na zimu a nenechat teplo utíkat ven. S naším průvodcem seřízení oken určitě zvládnete. Náš technický manažer Ing. Pavel Kašpar také poradí, jak správně větrat tak, aby vás netrápila vlhkost v bytě a nevznikala plíseň.
„Každoročně se na nás se začátkem podzimu obracejí lidé, kteří mají okna od jiných výrobců. Potřebují je seřídit, opravit nebo dodat náhradní díly. Pokud neznají výrobce, my v takovém případě bohužel nemůžeme pomoci. Při výběru oken vždy myslete na to, že musíte znát skutečného výrobce oken. V případě problémů se pak máte na koho obrátit,“ radí Pavel Kašpar.
Náš odborník radil na TN.cz, reportáž najdete ZDE.
ZDE najdete návod k vytištění s upozorněním, na co si dát pozor.
Větrání v zimě má být krátké a intenzivní. Opakujte jej několikrát denně (ráno, večer) podle potřeby. Udržujte relativní vlhkost v bytě pod 50 % a při teplotách kolem 21 ℃. Předejdete rosení oken a problémům s plísní. Vzduch v místnosti se rychle vymění a nedojde k prochlazení stěn a nábytku. Teplota se po zavření okna rychle vrátí na příjemnou úroveň. Před odchodem z domova také zavřete mikroventilaci. Pokud chcete vědět více o mikroventilaci a zdali je vhodné ji používat v zimě, přečtěte si náš další článek.
Vlhkost v bytě snížíte odsavačem par v koupelně a kuchyni. Pokud nemáte dům vybavený rekuperací, je důležité míru vlhkosti hlídat. Nastavte pokojovou teplotu na optimální hodnotu. Větrejte hlavně v těch částech domova, kde máte více květin nebo třeba akvárium. V bytě nesušte prádlo.
Dospělý člověk při klidném spánku za noc “nadýchá” až litr vlhkosti. Ta se ráno objeví sražená na okenních tabulích. Ještě než ráno zamíříte do koupelny, v ložnici a dětských pokojích krátce a intenzivně vyvětrejte.
Poptejte nás a získejte další informace o oknech a dveřích: