Jak správně čistit a mýt okna | VEKRA
Čistá okna vám budou dělat radost každý den. Jejich mytí sice není zrovna nejoblíbenější prací v domácnosti, výsledek ale rozzáří celý interiér a rozhodně za tu námahu stojí. Přečtěte si důležité zásady, kterými je dobré se během čištění oken řídit. Předejdete tak i nechtěnému poškození oken. 

myti-oken2.jpgJak nejlépe umýt okna

Povrch skel, rámů a křídel omyjte vlažnou vodou se saponátem (můžete použít třeba ten, kterým myjete nádobí). Mycí prostředek na plochu skla nanášejte krouživými pohyby. Následně jej opláchněte čistou vodou. Vodu ze zasklení jednoduše stáhnete stěrkou na okna. Postupujte ze shora dolů, aby špinavá voda nestékala přes umytou část. Doporučujeme mýt okna alespoň 2x ročně, nejlépe na jaře a na podzim.
  • Pyl, prach nebo hmyzí výkaly, které ulpí na plastovém okenním profilu, do něj může letní slunce doslova zapéct. Proto je dobré podle potřeby v létě otírat vlhkým hadrem také plastové rámy oken vystavené přímému slunci. Jde o účinnou prevenci před vznikem černých teček a žlutých skvrnek na povrchu.
  • Pročistěte odvodňovací otvory v dolní části rámu, ty musí být stále volně průchozí. Tyto otvory zkontrolujte zároveň vždy, když v blízkosti oken provádíte zednické práce. Prachem a drobnými nečistotami se totiž mohou rychle zanést.
  • Jednou ročně očistěte těsnění a následně jej ošetřete silikonovým olejem nebo glycerinem, promažte také kování.
  • Dřevěné rámy a křídla po umytí ošetřete balzámem na dřevo. Balzám používejte při teplotě 5-25 °C v době, kdy na ně nesvítí přímé slunce. Vhodný balzám na dřevěná okna objednáte přímo u nás.
  • Využijte mytí oken k jejich prohlídce, případnému seřízení a promazání kování i kontrole těsnění.

Čemu se během mytí oken vyhnout

Nemyjte je v mraze horkou vodou, zasklení může prasknout. Vyhněte se během čištění oken abrazivním prostředkům, drsným houbičkám, agresivním chemikáliím, ředidlu, benzínu a podobně. Nečistěte okna nasucho, prach může poškrábat zasklení, rámy a křídla. Myslete na to, že nesprávným čištěním můžete okna nenávratně poškodit.

Další tipy jak správně čistit okna

Pokud jste si pořídili okna od nás, přečtěte si pečlivě návod na použití a údržbu oken a dveří VEKRA. Najdete v něm podrobný popis na údržbu povrchové úpravy, těsnění i zasklení plastových i dřevěných oken a dveří. Zároveň doporučujeme následující:
  • chraňte okna při provádění zednických prací, nanášení omítek a podobně,
  • ohlídejte, aby okna děti nepomalovaly popisovači a fixami, skvrn od nich se budete složitě zbavovat,
  • pozor na práci s bruskami a rozbrušovačkami v blízkosti oken.
Je povrch okna poškozený? Kontaktujte odborný servis, neodborný zásah může okno zničit. Pokud máte produkty VEKRA, vyplňte náš kontaktní formulář.    

Nezávazná poptávka

Vyplníte za pár minut
Do 48 hodin znáte cenu

Odborný konzultant

Zná váš region
Doporučí řešení na míru

Navštivte showroom

Největší showroomy v ČR
Odborníci k dispozici

Vekra vydrží víc

Žádný nákup a prodej, ale poctivá práce našich techniků, dělníků a montážníků. To je VEKRA. Výrobky s extrémní životností, za které 100% ručíme.