Jak na větrání a mikroventilaci | VEKRA
Poradíme vám, jak větrat v zimě správným způsobem. Díky tomu předejdete rosení oken a ušetříte výraznou částku za vytápění. Naše tipy jak správně větrat oceníte i v létě, kdy přežijete letní horka v pohodě a bez klimatizace.

Co je to mikroventilace

polohy-kliky-1 Použití mikroventilace záleží na počasí. Pokud je venku teplo a mírně fouká, usnadní mikroventilací vzniklá „netěsnost okna“ průchod vzduchu do interiéru. Dobré je současně použít i odsavač par v koupelně nebo kuchyni. Pokud ji vůbec nebudete používat a budete větrat klasicky otevřenými okny, i tahle varianta je samozřejmě dobře. Okenní klička je v poloze na mikroventilaci "šikmo nahoru", jak je vidět na obrázku.

Na co si dát při používání mikroventilace pozor:

  • Nepoužívejte ji v zimě. Z bytu uteče teplo, ale byt nevyvětráte. Může způsobit i namrznutí vlhkosti uvnitř profilu a poškodit kování.
  • Okno je nezabezpečené. Zloději stačí na okno zatlačit a otevře se. Myslete na to a vždy před odchodem z domova okno úplně uzavřete.
  • Vítr okno snadno otevře. Stačí silnější poryv větru a z okna otevřeného na mikroventilaci se stává vchod pro zloděje.
  • Snížíte bariéru před hlukem z ulice. Zvuky z venku se do interiéru dostanou snáze, okna na mikroventilaci tak zvukově neizolují. Bydlíte v rušné části města a ruch je pro vás velký problém? Doporučujeme se podívat na naši nabídku oken pro dokonalé odhlučnění bytu.
U posuvných systémů tato funkčnost může chybět, záleží na typu prvku a kování. Případně může být označena jako tzv. štěrbinové větrání.

Kdy větrat na ventilaci

Na ventilaci větrejte, když je venku teplo. Někdo je zvyklý mít ji otevřenou po celé léto. Pokud máte vlhčí dům, nebo více květin, podpoříte s ní vysoušení interiéru. Někdy je kování osazeno dílem, který umožní nastavení velikosti větrací spáry. Standardní je otevření asi na 16 cm, menší otevření 4 cm. Přestože je tato část kování označovaná jako „letní“ a „zimní“ ventilace, správné vyvětrání v zimě doporučujeme otevřeným oknem. Při větrání v zimě přes ventilaci musíte nechat okno delší dobu otevřené a pak dochází k prochlazení stěn i zařízení. Tím si také zvyšujete náklady na vytápění.

Produktová manažerka VEKRA Ing. Milena Tomčíková radí pořídit si do bytu vlhkoměr, který pomůže s ohlídáním správné hladiny vlhkosti: „Moderní okna byt utěsní, uvnitř zůstane teplo, ale i přebytečná vlhkost. Praktické k určení vlhkosti v bytě je právě používání vlhkoměru. Pokuste se udržet hodnoty vlhkosti do 50 %.“  V létě vás může trápit hmyz, který létá dovnitř stále otevřeným oknem. Pořiďte si od nás sítě do oken.

Proč je důležité správně větrat?

Pravidelné větrání je nezbytné pro zdravý život, pokud doma pravidelně nevětráte, můžete si zadělat na zdravotní problémy. Ty jsou spojené zejména se zvýšeným podílem CO2 ve vzduchu a také s roztoči a plísněmi:
  • Zvýšené množství CO2 ve vzduchu způsobuje ospalost, únavu, bolest hlavy, špatný spánek, nevolnost a v extrémních případech taky potíže s dýcháním.
  • Vlhké prostředí je rájem pro roztoče a plísně. Ti způsobují alergie, ale i astma a další vážnější nemoci.
  •  

Co je to letní a zimní nastavení oken?

Někteří výrobci osazují svá okna kováním, které vyžaduje úpravu přítlaku pro letní a zimní období. Musíte si pamatovat, že vždy na podzim a na jaře musíte obejít všechna okna a ručně otočit součástkou na kování. Naše okna VEKRA zimní a letní nastavení nevyžadují. Správně seřízená okna mají v uzavřeném stavu stále optimální přítlak, a to bez ohledu na roční období. To je důležité zejména u pasivních domů, které mají řízené větrání s rekuperací. Kování, které osazujeme do oken, se samo přizpůsobuje vzniklému rozdílu křídla vůči rámu (poloha křídla vůči rámu), způsobenému změnou teplot a dalšími faktory.

Nezávazná poptávka

Vyplníte za pár minut
Do 48 hodin znáte cenu

Odborný konzultant

Zná váš region
Doporučí řešení na míru

Navštivte showroom

Největší showroomy v ČR
Odborníci k dispozici

Vekra vydrží víc

Žádný nákup a prodej, ale poctivá práce našich techniků, dělníků a montážníků. To je VEKRA. Výrobky s extrémní životností, za které 100% ručíme.