Kdy používat ventilaci a mikroventilaci?

Jak správným větráním v zimě předejít rosení oken a maximálně uspořit za teplo?
Jak přežít letní horka bez klimatizace a jak ušetřit část nákladů na klimatizace.

K čemu je dobrá mikroventilace?

Otevření, ventilace, mikroventilace

Ovládání oken, otevření, ventilace, mikroventilace

Její použití záleží na počasí. Pokud je venku teplo a mírně fouká, usnadní mikroventilací vzniklá „netěsnost okna“ průchod vzduchu do interiéru. Dobré je současně použít např. i odsavač par. Pokud ji vůbec nebudete používat a budete větrat klasicky otevřenými okny, jedině dobře.
Na co byste si měli dát při použití mikroventilace pozor:

  • nepoužívejte ji v zimě, z bytu uteče teplo, ale byt nevyvětrá, může způsobit i namrznutí vlhkosti uvnitř profilu a poškodit kování
  • okno je nezabezpečené, opustíte-li byt s okny na mikroventilaci, nemusíte ani zamykat, zloději stačí na okno zatlačit a otevře se, to platí i v noci pro okna snadno dostupná z chodníku
  • poryv větru může snadno otevřít okno v poloze na mikroventilaci
  • venkovní hluk proniká do interiéru a okna na mikroventilaci tak zvukově neizolují

U posuvných systémů tato funkčnost může chybět, záleží na typu prvku a kování. Případně může být označena jako tzv. štěrbinové větrání. Okenní klička je v poloze na mikroventilaci „šikmo nahoru“, jak je vidět na obrázku.

Kdy větrat na ventilaci?

Na ventilaci větrejte, když je venku teplo. Někdo je zvyklý mít ji otevřenou prakticky celé léto. Pokud máte vlhčí dům nebo více květin, podpoří to vysoušení interiéru. Někdy je kování osazeno dílem, který umožní nastavení velikosti větrací spáry. Standardní je otevření asi na 16cm, menší otevření 4 cm. Přestože je tato část kování označována jako letní a zimní ventilace, pro správné vyvětrání v zimě doporučujeme větrat otevřeným oknem.

V zimě na ventilaci nevětrejte – pro správné vyvětrání je potřeba výrazně delší doba otevření okna, dojde pak k prochlazení stěn a zařízení, zvyšuje to náklady na vytápění.

Moderní okna byt utěsní, uvnitř zůstane teplo, ale i přebytečná vlhkost. Praktické k určení vlhkosti v bytě je používání vlhkoměru. Pokuste se udržet hodnoty vlhkosti do 50 %,“ doporučuje Ing. Milena Tomčíková, produktová manažerka VEKRA.

Pokud nechcete, aby v létě stále otevřeným oknem létal do bytu hmyz, pořiďte si sítě do oken.

Proč je důležité správně větrat?

  • zvýšené množství CO2 ve vzduchu způsobuje ospalost, únavu, bolest hlavy, špatný spánek, nevolnost a v extrémních případech i potíže s dýcháním
  • člověk za den přirozeně odpaří a vydýchá až 3 litry vodní páry, další vlhkost uvolní květiny, akvária, nejvíce vlhkosti vzniká při vaření a v koupelně při koupání a sprchování
  • ve vlhkém prostředí se daří plísním i roztočům, ty mohou způsobit alergie, ale i astma a další nemoci
  • zejména v zimě se může přebytečná vlhkost projevit orosením oken, ale dostatečnou výměnu vzduchu v prostorách bez tzv. strojního větrání je potřeba také zajistit po celý rok

Jak je to se zimním a letním nastavením oken?

Je to jeden z velice častých dotazů, někteří výrobci totiž osazují svá okna kováním, které vyžaduje úpravu přítlaku pro letní a zimní období. Musíte si pamatovat, že vždy na podzim a na jaře musíte obejít všechna okna a ručně otočit součástkou na kování.

VEKRA okna zimní a letní nastavení nevyžadují. Správně seřízená okna mají v uzavřeném stavu stále optimální přítlak, a to bez ohledu na roční období. To je důležité zejména u pasivních domů, které mají řízené větrání s rekuperací. Kování, které osazujeme do oken, se samo přizpůsobuje vzniklému rozdílu křídla vůči rámu (poloha křídla vůči rámu), způsobenému např. změnou teplot či dalšími faktory.


Máte další otázky?
Potřebujete vědět více?

Nezávazně se nás zeptejte na vše, co potřebujete vědět kolem oken, vchodových a interiérových dveří i stínění. Nebo nás navštivte a prohlédněte si naše výrobky na některém z velkých showroomů VEKRA.

Naše realizace