Proč se rosí okna a jak tomu předejít | VEKRA
Okna se rosí při vysoké vlhkosti interiéru a souběžně jeho nízké pokojové teplotě. Správné větrání omezuje rosení oken a spoří náklady za teplo. Zabráníte také vzniku plísní na oknech a stěnách, kterým se nejvíc daří na podzim a v zimě. Plísně v bytě vedou k závažným dlouhodobým onemocněním.

Jak snížit velkou vlhkost v bytě i přes větrání?

Tvoření vlhkosti u vás doma zabráníte už zmíněným větráním. Nejste si jistí, jak správně větrat? V zimě otevřete na pár minut okno dokořán, podle potřeby takto větrejte i několikrát denně. Přečtěte si další možnosti, které pomohou s regulací vlhkosti v interiéru:
  1. Pořiďte si vlhkoměr – relativní vlhkost by neměla překročit 50 % při teplotě 21°C.
  2. Nesušte doma prádlo – také se zaměřte na ty části interiéru, kde máte květiny nebo akvárium. Tam větrejte častěji.
  3. Využívejte odsavače par – v koupelně ho pusťte raději automaticky hned při vstupu, v kuchyni zase vždy během vaření. Ocení to vaše okna i nábytek z přírodního dřeva. „Při vaření vzniká v kuchyni mnoho vodní páry, ta může v bytě způsobit hodně neplechy. Už při návrhu a nákupu kuchyně našim klientům doporučujeme pořídit si kvalitní a výkonnou digestoř, která zajistí dostatečný odvod vlhkosti z bytu,“ říká Dušan Všelich za společnost Oresi, předního dodavatele kuchyní v ČR.
Při plánování novostavby uvažujte o rekuperaci, která reguluje vlhkost. Pokud plánujete prosklené stěny a posuvné systémy, řešte umístění topení u nich.

Hlavní zdroje tvorby vlhkosti v interiéru

Ve většině případů ale řešíte problém s vlhkostí právě teď. Dejte si proto pozor na následující zdroje vlhkosti, které vám odpoví na otázku proč je vlhkost v bytě: roseni1-1
  • Květiny, akvária – místnosti, ve kterých doma jsou, krátce a intenzivně větrejte.
  • Ložnice – dospělý člověk nadýchá za noc až litr vodní páry, proto ráno vždy dobře vyvětrejte.
  • Mokré prádlo na věšáku – sušením se odpařuje voda, která vniká do stěn.
  • Závěsy – pokud jimi překryjete topení, zabráníte proudění teplého vzduchu.
  • Nábytek u stěn – nezateplené stěny potřebují dýchat, proto k nim skříň nebo gauč postavte o něco dál.

Jak předejít rosení oken

V našem sortimentu najdete okna, která mají tepelně izolační trojsklo. To se rosí méně, interiérová tabule je totiž teplejší než u dvojskla. Další variantou pro omezení rosení je zasklení s teplým meziskelním rámečkem. Myslete také na to, že izolační zasklení by mělo být uložené hluboko v okenním profilu

Mýty o oknech

  • Plastová okna nedýchají a rosí se.“ Všechna moderní okna byt utěsní. Pokud by „okna dýchala“, do bytu by táhlo. U starých oken vlhkost samovolně unikala netěsnostmi a nebylo třeba řešit větrání.
  • Dřevěná okna dýchají.“ Zcela nesprávné chápání, protože povrchová úprava dřeva povrch uzavře

Proč se v zimě okna rosí zvenku?

Je to známka kvalitního izolačního zasklení. Okny, která se rosí zvenku, uniká z interiéru jen málo drahocenného tepla! Venkovní tabule tak zůstává chladná a může na ní kondenzovat vlhkost. K tomuto jevu dochází zejména v přechodných obdobích roku a za jasných chladných zimních  nocí. Existují skla se speciální pyrolytickou ochranou proti tomuto mlžení.

Kdy rosení oken reklamovat

Pokud je okno orosené uvnitř izolačního zasklení. V tom případě došlo k narušení hermeticky uzavřeného meziskelního prostoru a dovnitř pronikla pára. V takovém případě okno ztrácí deklarované izolační vlastnosti a je potřeba zasklení kompletně vyměnit.

Nezávazně poptejte

Vyplníte za 5 minut
Do 48 hodin znáte cenu

Zadejte PSČ stavby

Kontaktujte naše specialisty

Návštěva showroomu

Největší showroomy v ČR
Odborníci k dispozici

Vekra vydrží víc

Žádný nákup a prodej, ale poctivá práce našich techniků, dělníků a montážníků. To je VEKRA. Výrobky s extrémní životností, za které 100% ručíme.