Jak přežít letní horka bez klimatizace | VEKRA
Venkovní stínění špičková ochrana před přehříváním

Venkovní stínění špičková ochrana před přehříváním

Zatažené stínění přinese úlevu od vedra i úsporu nákladů na klimatizaci.

Klimatizace je dnes v moderních domech prakticky již standardem, ale cílem je snížit energii, kterou potřebuje. Většina starších domů ale klimatizaci nemá, tam je nutné naučit se, jak udržet v bytě snesitelné teploty. 

Venkovní stínění je nejúčinnější způsob ochrany před přehříváním

Při výběru oken, ale i dodatečně je výhodné pořídit si venkovní stínění. To účinně brání před přehříváním interiéru a výrazně snižujm náklady na klimatizaci, protože jde o jednorázovou investici. S venkovním stíněním prožijete léto i bez klimatizace a tím i zdravěji. Venkovní žaluzie VEKRA KOMFORT výborně odolávají i silnému větru a je možné instalovat je jednoduše v jednom kroku.

Nejčastější dotazy ke klimatizaci:

Jak větrat, když doma nemáme klimatizaci? Jak snížit náklady na klimatizování místností? Jak umístit do okna odvodní hadici mobilní klimatizace?

3 kroky, jak přežít v horkém létě i bez klimatizace:

  1. udělejte průvan - brzy ráno, případně dopoledne, když je ještě chladněji a pak večer po západu slunce
  2. průvan vytvoříte tak, že okna orientovaná na opačné světové strany otevřete vždy na jedné dokořán, na druhé pak méně např. na ventilaci, případně otevřete okénko do světlíku v bytovém domě, pomoci mohou i vrtulové větráky
  3. přes den okna zavřete a zatemněte - ideálně venkovními žaluziemi nebo předokenními roletami, ale pomohou i závěsy nebo vnitřní žaluzie. Pokud budete větrat odpoledne v největším žáru, jen tím pustíte do bytu horký venkovní vzduch, kterého je pak těžké se zbavit
Venkovní stínění velmi účinně brání prohřívání interiéru. Pokud se chystáte na stavbu nového rodinného domu, měli byste zvážit investici do venkovního stínění. Ideální a velmi žádané jsou venkovní žaluzie - účinně brání přehřívání interiéru a zároveň můžete regulovat světlo v interiéru. 

Vnitřní stínění - zadrží teplo u okenní tabule a dokáže snížit teplotu v interiéru o příjemných několik stupňů níže než v případě, že necháte okna nezatemněná. Pozitivně působí i zateplené stěny domu - v horkém létě udrží v interiéru chládek a v zimě zase drahé teplo.

Jak snížit náklady na klimatizování interiéru?

Zatemněte byt přes den, když nejste doma. Snadněji a také výrazně levněji místnost ochladíte po příchodu domů - bez ohledu na to, zda máte klimatizaci mobilní nebo pevnou. Přehřáté zařízení místnosti ještě i večer sálá teplo a zvyšuje tak náklady na ochlazování. Pokud nemáte venkovní stínění, rozhodně zatemněte byt uvnitř pomocí závěsů, žaluzií. Na trhu jsou také speciální druhy interiérového stínění - například duette žaluzie - které lépe chrání před teplem a částečně i před venkovním hlukem.

Jak umístit do okna vývod mobilní klimatizace?

Na trhu jsou k dostání i speciální těsnící folie, které se umístí do otevřeného okna.
 
Klimatizace vyžaduje odvod odpadního vzduchu. Pokud nemáte odvod udělaný ve zdi, nebo nemůžete použít světlík či komín, je nejsnadnější umístit vývod do okna, ale ... Jak to zařídit, aby částečně otevřeným oknem neproudil do místnosti teplý vzduch? Technicky i finančně nákladnější je pořídit si do moderních oken nebo balkónových dveří "letní křídlo". Okenní křídlo se v dolní části osadí dělicím sloupkem a neprůhlednou tepelně izolační deskou, do které je možné vyříznout požadovaný otvor.
  • jde o poměrně estetické řešení, se zajištěním izolační funkce
  • nemá negativní vliv na účinnost klimatizace
  • výrazně neomezuje možnost okno zatemnit
  • nevýhodou je, že vyžaduje demontáž a následnou montáž okenního křídla, to ale zvládne i laik po jednoduché instruktáži nebo podle návodu
  • je potřeba zajistit, aby například při hnaném dešti bylo možné otvor dobře uzavřít.

Nezávazná poptávka

Vyplníte za pár minut
Do 48 hodin znáte cenu

Odborný konzultant

Zná váš region
Doporučí řešení na míru

Navštivte showroom

Největší showroomy v ČR
Odborníci k dispozici

Vekra vydrží víc

Žádný nákup a prodej, ale poctivá práce našich techniků, dělníků a montážníků. To je VEKRA. Výrobky s extrémní životností, za které 100% ručíme.