Výběr zasklení okna

Pokud podceníte výběr zasklení, můžete být z nových oken zklamáni.

Zasklívání dřevěných oken VEKRA, výrobní závod ZašováZasklení tvoří většinu plochy okna, proto má zásadní vliv na jeho vlastnosti.
Rozhodnutí izolační trojsklo nebo dvojsklo dnes už nestačí, existuje mnoho typů zasklení s různými vlastnostmi.

Nevíte jak se orientovat v nabídce zasklení?
Váháte, co je pro vaše bydlení to nejlepší?

Naši specialisté vám rádi pomohou s výběrem, odpoví na dotazy a připraví projekt na míru vašich potřeb a očekávání.


Co byste měli vědět:

 • izolační trojskla udrží v interiéru více tepla než dvojsklo
 • trojsklo omezuje rosení oken, protože vnitřní skleněná tabule je teplejší než u dvojskla
 • zasklení vybírejte vždy podle toho, kde budou okna sloužit a co od nich očekáváte
 • ornamentální skla jsou také v provedení troj nebo dvojskla s výbornou tepelnou izolací

NÁŠ TIP – srovnávejte jen srovnatelné:

Při porovnávání tepelné izolace srovnávejte vždy na prostup tepla celým oknem Uw (W/m2K) tj. celého systému profil a zasklení. Někdy dodavatelé deklarují „opticky“ příznivější hodnotu Ug (prostup tepla jen zasklením). Tato hodnota nic neříká o tepelné izolaci celého okna. Čím je hodnota Uw nižší, tím udrží okno v interiéru více tepla.


Promyslete dopředu:

 • Vliv hloubky uložení zasklení na teplotu povrchu oken na interiérové straněpožadavky na bezpečnost dětí – existuje zasklení, které při rozbití netvoří ostré úlomky
 • zvýšenou ochranu před vloupáním – bezpečnostní zasklení výrazně ztíží rozbití oken
 • Stavíte pasivní dům? Budete potřebovat speciální zasklení se zvýšenými solárními zisky – konzultujte volbu s projektantem
 • Bydlíte blízko rušné křižovatky? Komfort bydlení zlepší speciální protihlukové zasklení

Možná jste nevěděli:

 • Možnosti řešení protihlukových skel, AGCběžné 3sklo nechrání před venkovním hlukem o moc lépe než běžné 2sklo – nechte si navrhnout speciální řešení, kouzlo je v rozdílných tloušťkách skleněných tabulí a dalších detailech
 • dodatečné lepení různých folií na sklo nemusí být trvalé, jistotou jsou skleněné tabule s foliemi integrovanými již z výroby
 • meziskelní příčky zhoršují tepelně izolační vlastnosti zasklení, poraďte se s odborníky, jak najít optimální řešení pro dělená okna
 • tepelnou izolaci zasklení vylepšují pokovené vrstvy na povrchu skleněných tabulí, 3sklo má dvě vrstvy, 2sklo jednu vrstvu. Vrstvy musí být tenké, aby propouštěly do interiéru optimální množství slunečního světla a tepla

Důležité parametry izolačního zasklení:

Parametry zasklení světelná propustnost a solární faktorProstup tepla celým oknem (Uw) – množství tepla, které přirozeně unikne skrz optimálně seřízenými okny. Důležitý parametr pro porovnání tepelně izolačních vlastností oken. Ug – prostup tepla pouze izolačním zasklením, Uf – prostup tepla okenním profilem

Světelná propustnost (%) – informace o tom, kolik % světla projde zasklením do interiéru. Trojsklo sice výborně tepelně izoluje, ale silnější pokovené vrstvy mohou do interiéru propustit méně světla.

Solární faktor (g) – charakterizuje jak může interiér zdarma prohřát sluneční teplo, zejména na jaře a na podzim, velmi důležitý parametru zejména u pasivních domů. Efekt .

Montáž oken VEKRA pomocí jeřábové technikyTrojsklo je těžší než běžné zasklení dvojsklem. Zejména u velkých zasklených prvků je proto nutné počítat i s tímto faktorem. Větší je také jeho šířka a proto nemusí být z bezpečnostních důvodů použitelné ve všech profilových systémech (např. dřevěná okna VEKRA NATURA 68). Při montáži velkých posuvných prvků o hmotnosti až 400kg je třeba počítat s použitím mechanizace.

Teplý meziskelní rámeček by měl být dnes u dobrých výrobců samozřejmostí, bohužel tomu tak vždy nebývá. Pokud budete mít okna s nerezovým meziskelním rámečkem, který byl běžný ještě před pár lety, může se vám stát, že v dolní části se budou vaše okna rosit, a to nejenom po ránu.

Zobrazení izoterm na řezu plastovým oknem VEKRAHloubka uložení izolačního zasklení v okenním profilu je důležitým parametrem. Měla by být alespoň 20mm. Hluboko uložené zasklení se méně rosí a účinně brání vzniku mokrého pásku v dolní části oken.

Protihlukové zasklení pomůže odrušit hluk z okolí zejména ruch z dopravy. V základu ho tvoří různě silné okenní tabule spojené rozšířeným meziskelním rámečkem. Lepší odhlučnění pak zajistí tabule skla spojené několika speciálními foliemi. Pokud potřebuje byt odhlučnit, obyčejné trojsklo vám nepomůže. Benefitem protihlukového zasklení s použitím skel spojených foliemi je to, že má i zvýšenou  bezpečnost.

Bezpečnostní zasklení pomůže ochránit byt před zloději.  Bezpečností zasklení tvoří speciální lepená skla, kde je mezi tabulemi integrována jedna nebo více fólií. Zvýšenou ochranu před násilným vniknutím ale musí navíc podpořit také speciální prvky kování, kličky a další detaily. Pokud potřebujete vyřešit bezpečnost, zjistěte si případně i požadavky vaší pojišťovny a rozhodně se poraďte s našimi speciality, kteří vám vysvětlí, jak bezpečnost vašeho bytu vyřešit nejlépe. Nepodceňujte ani ochranu svých dětí – kalená skla brání tvorbě ostrých úlomků.

Protisluneční skla snižují prostup slunečního tepla do interiéru a omezují tak jeho přehřívání. Jde buď o speciálně zabarvené sklo již ve skelné hmotě nebo o sklo potažené vrstvou oxidů kovů. Jsou řešením zejména pro velké prosklené plochy orientované na jih, a to především tam, kde není možné použít stínění. Jde o řešení určené především do komerčních budov. Pro použití v obytných prostorech má zásadní nevýhody, dobře promyslete jeho případné použití pro tento účel.

Ornamentální skla jsou velmi zajímavým prvkem z interiéru i exteriéru. Potřebujete, aby okna nebo dveře byla jen průsvitná a vaše soukromí nerušily pohledy zvenčí? Zajistí to designové ornamentální sklo. Ideální je pro použití v koupelnách, u vchodových dveří buď ve výplni, kazetách nebo použité v bočních světlících či nadsvětlících. Na výběr je celá řada možností.


Potřebujete se na něco zeptat?
Nezávazně vám poradíme.

Naše realizace