Domů » Praktický rádce » OKNA a DVEŘE tipy k výběru » Výběr zasklení
Zasklení tvoří většinu plochy okna, proto má zásadní vliv na jeho vlastnosti.
Rozhodnutí trojsklo – dvojsklo dnes už nestačí, existuje mnoho typů zasklení s různými vlastnostmi.
Nevíte jak se orientovat v nabídce zasklení?
Váháte, co je pro vaše bydlení to nejlepší?
Naši specialisté vám rádi pomohou s výběrem, odpoví na dotazy a připraví projekt na míru vašich potřeb a očekávání.
Při porovnávání tepelné izolace srovnávejte vždy na prostup tepla celým oknem Uw (W/m2K) tj. celého systému profil a zasklení. Někdy dodavatelé deklarují „opticky“ příznivější hodnotu Ug (prostup tepla jen zasklením). Tato hodnota nic neříká o tepelné izolaci celého okna. Čím je hodnota Uw nižší, tím udrží okno v interiéru více tepla.
Prostup tepla celým oknem (Uw) – množství tepla, které přirozeně unikne skrz optimálně seřízenými okny. Důležitý parametr pro porovnání tepelně izolačních vlastností oken. Ug – prostup tepla pouze izolačním zasklením, Uf – prostup tepla okenním profilem
Světelná propustnost (%) – informace o tom, kolik % světla projde zasklením do interiéru. Trojsklo sice výborně tepelně izoluje, ale silnější pokovené vrstvy mohou do interiéru propustit méně světla.
Solární faktor (g) – charakterizuje jak může interiér zdarma prohřát sluneční teplo, zejména na jaře a na podzim, velmi důležitý parametru zejména u pasivních domů. Efekt .
Trojsklo je těžší než běžné zasklení dvojsklem. Zejména u velkých zasklených prvků je proto nutné počítat i s tímto faktorem. Větší je také jeho šířka a proto nemusí být z bezpečnostních důvodů použitelné ve všech profilových systémech (např. dřevěná okna VEKRA NATURA 68). Při montáži velkých posuvných prvků o hmotnosti až 400kg je třeba počítat s použitím mechanizace.
Teplý meziskelní rámeček by měl být dnes u dobrých výrobců samozřejmostí, bohužel tomu tak vždy nebývá. Pokud budete mít okna s nerezovým meziskelním rámečkem, který byl běžný ještě před pár lety, může se vám stát, že v dolní části se budou vaše okna rosit, a to nejenom po ránu.
Hloubka uložení izolačního zasklení v okenním profilu je důležitým parametrem. Měla by být alespoň 20mm. Hluboko uložené zasklení se méně rosí a účinně brání vzniku mokrého pásku v dolní části oken.
Protihlukové zasklení pomůže odrušit hluk z okolí zejména ruch z dopravy. V základu ho tvoří různě silné okenní tabule spojené rozšířeným meziskelním rámečkem. Lepší odhlučnění pak zajistí tabule skla spojené několika speciálními foliemi. Pokud potřebuje byt odhlučnit, obyčejné trojsklo vám nepomůže. Benefitem protihlukového zasklení s použitím skel spojených foliemi je to, že má i zvýšenou bezpečnost.
Bezpečnostní zasklení pomůže ochránit byt před zloději. Bezpečností zasklení tvoří speciální lepená skla, kde je mezi tabulemi integrována jedna nebo více fólií. Zvýšenou ochranu před násilným vniknutím ale musí navíc podpořit také speciální prvky kování, kličky a další detaily. Pokud potřebujete vyřešit bezpečnost, zjistěte si případně i požadavky vaší pojišťovny a rozhodně se poraďte s našimi speciality, kteří vám vysvětlí, jak bezpečnost vašeho bytu vyřešit nejlépe. Nepodceňujte ani ochranu svých dětí – kalená skla brání tvorbě ostrých úlomků.
Protisluneční skla snižují prostup slunečního tepla do interiéru a omezují tak jeho přehřívání. Jde buď o speciálně zabarvené sklo již ve skelné hmotě nebo o sklo potažené vrstvou oxidů kovů. Jsou řešením zejména pro velké prosklené plochy orientované na jih, a to především tam, kde není možné použít stínění. Jde o řešení určené především do komerčních budov. Pro použití v obytných prostorech má zásadní nevýhody, dobře promyslete jeho případné použití pro tento účel.
Ornamentální skla jsou velmi zajímavým prvkem z interiéru i exteriéru. Potřebujete, aby okna nebo dveře byla jen průsvitná a vaše soukromí nerušily pohledy zvenčí? Zajistí to designové ornamentální sklo. Ideální je pro použití v koupelnách, u vchodových dveří buď ve výplni, kazetách nebo použité v bočních světlících či nadsvětlících. Na výběr je celá řada možností.