Jak vybrat profil oken a dveří | VEKRA
Tepelně izolační vlastnosti profilů jsou dány zejména jejich stavební hloubkou, a to platí pro okna i dveře ze všech typů materiálů. Máte sklon nechat se při výběru plastových oken okouzlit slogany typu "7-mi komorový plastový profil za cenu 6-ti komorového"? Zbystřete, současná plastová okna si již na počet komor nehrají.

vekra_kolaz_2020_2400x900_c5_2

Hlavní zásady pro výběr profilu oken a dveří

Obecně platí - bez ohledu na materiál:
 • stavební hloubka okenního profilu rozhoduje o tepelně izolačních vlastnostech profilů
 • důležitý je systém a počet těsnění
 • okenní a dveřní kování rozhoduje o funkčnosti, jde zejména o rozteč uzavíracích bodů a počet bezpečnostních uzávěrů
 • hloubka uložení zasklení v profilu by měla být alespoň 20 mm, je pak menší šance, že bude vznikat v dolní části oken vlhký proužek
 • výběr zasklení má na vlastnosti oken zásadní vliv

Na co se zaměřit při výběru oken a dveří?

Plastová okna a dveře
 • Kvalita plastových oken je skryta uvnitř, kam bohužel nevidíte, proto je třeba důvěřovat dodavateli, že dostanete skutečně to, co jste si objednali. Proto je dobré vědět, kde byla vaše okna vyrobena, pokud budete potřebovat za několik let servis, budete vědět, kam se obrátit.
 • Výztuha plastového profilu má zcela zásadní vliv na tvarovou stabilitu oken, aby se okna nekroutila musí být kvalitně vyztužena. Důležitá je tloušťka, tvar i materiál, kterým jsou plastová okna vyztužena. Pokud uvažujete o pořízení barevných oken, velkých prosklených prvků či plastových dveří, zajímejte se o kvalitu výztuhy.
 • Současným trendem jsou plastové profily se stavební hloubkou alespoň 70 mm. Rozdělení profilu při dané stavební hloubce na 5, 6 nebo více komor nehraje z hlediska tepelně izolačních vlastností zásadní roli. I velikost komory má totiž své technické parametry. Počet komor měl svůj význam v době, kdy byly nabízeny tří komorové profily, u profilů nabízených v současnosti hraje jen podružnou roli.
 • Středový systém těsnění se 3 těsnícími rovinami poskytuje lepší tepelně i zvukově izolační vlastnosti a představuje i bezpečnější dešťovou zábranu. Do náročného prostředí je vždy vhodné zvolit profil se středovým těsněním.
 • Třída plastového profilu je dána tloušťkou pohledových plastových stěn. Profily třídy A jsou nejkvalitnější a tloušťka vnějších stěn by měla být s tolerancí cca 3 mm. Okna vyrobená z profilů tř. A mají pevnější rohové svary. Proto VEKRA dodává plastová okna výhradně v profilech třídy A. Pokud uvažujete o barevných plastových oknech, potřebujete větší rozměry oken a dveří nebo atypické tvary, zajímejte se i o třídu plastového profilu.
Kvalita plastových oken na trhu se značně liší, i když na okna zdánlivě vypadají stejně. Rozdíl je jak v materiálu, tak v řadě dalších detailů. pvc1-1

Zajímejte se o původ plastových oken

 • může se vám to v budoucnu hodit, nikdy nevíte, kdy budete potřebovat servis, opravu, výměnu těsnění apod.
 • pokud víte, kdo a kde vaše okna vyrobil, můžete se v budoucnu obrátit o pomoc přímo na výrobce

Rozdíl v plastových profilech třídy A a B

 • někteří dodavatelé tvrdí, že nemá význam, ale vězte, že když si pořídíte okna z horšího profilu, koupíte si za své peníze i MÉNĚ MATERIÁLU
 • plastové profily se v rozích svařují, méně materiálu znamená i menší plochu svaru, nikdy nevíte, zda se právě u vašich oken, zejména těch barevných a velkoformátových toto negativně neprojeví menší rohovou pevností.

Dřevěná okna a dveře

 • Rozdíl může být již ve výběru dřeviny. V současnosti je na trhu mnoho levné dřeviny poznamenané kůrovcovou kalamitou. Takové dřevo by se na výrobu oken nemělo použít, podobně jako dřevo se stopami zamodrání od plísně. Rozdíly v kvalitě lepených hranolů na trhu jsou velké, proto si VEKRA vybírá jen prvotřídní vstupní materiál.
 • Kvalita dřevěných oken je v jejich povrchové úpravě. Od ní se odvíjí to, kolik péče budete muset v budoucnu věnovat jejich povrchové úpravě.
 • VEKRA si zakládá na kvalitní povrchové úpravě, proto je péče o dřevěná okna velmi jednoduchá.
 • Rámová a křídlová okapnice představují důležitou ochranu dřevěných oken v místě, kde jsou okna vystavena největšímu působení slunce a deště, což se může negativně projevit na jejich vzhledu. Proto mají dřevěná okna VEKRA v tomto místě rámovou i křídlovou okapnici, která je spolehlivě chrání.
 • Rámová okapnice dřevěných oken VEKRA je opatřena přídavným pryžovým těsněním, které účinně omezuje zatékání do rámu okna.
 • Dřevěné profily je vhodné volit i  pro velké prosklené plochy, posuvné systémy a vchodové portály rodinných domů. V případě atypických oken představují možnost výroby i tam, kde plastové profily nestačí.
drv-1

Dřevohliníková okna a dveře

VEKRA nabízí dřevohliníková okna s možností výběru ze 4 typů designu opláštění. Jejich hlavní výhodou je to, že dřevo je z exteriéru chráněno hliníkovým opláštěním a proto není třeba kromě běžného umytí jiná péče o povrchovou úpravu. Je třeba počítat s vyšší cenou.

Hliníková okna a dveře

Hliníková okna jsou nejodolnější a bezúdržbové řešení. Hodí se zejména tam, kde jsou prvky vystaveny necitlivému zacházení jako jsou komerční budovy či společné prostory budov. Je to ale ideální řešení například pro velké prosklené prvky, kde hmotnost zasklení může dosahovat několika stovek kilogramů.

Nezávazná poptávka

Vyplníte za pár minut
Do 48 hodin znáte cenu

Odborný konzultant

Zná váš region
Doporučí řešení na míru

Navštivte showroom

Největší showroomy v ČR
Odborníci k dispozici

Vekra vydrží víc

Žádný nákup a prodej, ale poctivá práce našich techniků, dělníků a montážníků. To je VEKRA. Výrobky s extrémní životností, za které 100% ručíme.