VEKRA – partnerem České komory architektů | VEKRA
VEKRA má tu čest být  hlavním partnerem České ceny za architekturu a České komory architektů.

Cena VEKRA 2023: Když dva dělají totéž, není to totéž

Fibonacci

Autoři: Marco Maio Architects
Spoluautoři: arch. Marco Maio, Ing. arch. David Obrovnik, Ing. arch. Kaja Likar, Ing. arch. Katarina Kobale

Srdečně blahopřejeme!
FIBO3.jpg

Člověk by si řekl – obyčejná zídka. Shodně jako v našem případě – obyčejné okno. V obou situacích lze však něco tak elementárního povýšit na umění, na hodnotu, která nepodléhá době ani trendům…Původní kamenné zdi a odkryté ruiny se zde přirozeně přelévají prostřednictvím nekonečné posloupnosti Fibonnacciho spirály do nových přírodních prvků, které dotvářejí terasovitý vinohrad – vítanou oázu v ruchu velkoměsta. 
U nás ve VEKŘE denně vyrobíme více než 1 500 oken a namontujeme více než 150 zakázek, a i přes tak vysokou produkci již desítky let nepolevujeme v důrazu na detail, funkčnost, nadčasovost a trvanlivost. U projektu Fibonacci vnímáme silný otisk naší filozofie. Hmota obyčejného kamene byla přetavena v krásu, funkčnost, dlouhodobost a hloubku detailu.
Věříme, že stejně tak jako náš vklad do udržitelnosti zde bude desítky let, také projekt Fibonacci bude zrát jako víno v okolních vinohradech.

Informace o dalších oceněných stavbách najdete na stránkách České komory architektů a České ceny za architekturu.
 

Cena VEKRA 2022: Za promyšlené řešení energeticky úsporného zdravého bydlení

Rezidence Michelangelova v Praze

Autoři: Podlipný Sladký architekti, ing. arch. Luděk Podlipný, ing. Martin Sladký
Spoluautoři: ing. arch. Pavel Zezula, ing. arch. Markéta Talašová, ing. arch. Lucie Králová, ing. arch. Romana Hadačová, ing. arch. Kamila Loupancová

Srdečně blahopřejeme!
Rezidence-Michelangelova-cena-VEKRA-22.jpg

Proč jsme udělili cenu této stavbě?

Úspory energie jsou v poslední době velmi skloňovaným tématem a již delší dobu jsou i jedním z hlavních požadavků na moderní bydlení. Majitelům totiž přinášejí trvalou úsporu provozních nákladů. Rezidence Michelangelova v Praze 10 s byty v pasivním energetickém standardu odpovídá plně těmto požadavkům. Promyšlené řešení energetického zajištění bytového komplexu, které spojuje využití fotovoltaiky, tepelných čerpadel pro vytápění i chlazení bytů a rekuperaci tepla, využívá v maximální míře alternativní zdroje energie. Nebývá ale samozřejmostí, že stejná pozornost je věnována také zdravému vnitřnímu prostředí. Chytrý ventilační systém, dostatek světla a akustický komfort – to vše zajišťuje pohodlné a z hlediska zdraví i bezpečné bydlení.

Na místě, kde se v původní zástavbě nacházela nepoužívaná kotelna, vznikl bytový dům, který ve všech parametrech odpovídá požadavkům moderního bydlení. Ke zdravému životnímu prostředí přispívá i to, že součástí komplexu je park, dětské hřiště a altán, který slouží ke komunitním aktivitám. Tento prostor vznikl podle návrhu Madiny Tokenavítězky studentské architektonické soutěže Katedry architektury Fakulty stavební ČVUT v Praze.

Postavit bytový dům v ulici Michelangelova je samo o sobě výzvou k inspiraci právě tímto jedinečným renesančním umělcem. Uvnitř komplexu jsou umístěny zajímavě zpracované detaily odkazující na jeho malířská, sochařská i architektonická díla. Ale i samotná filozofie stavby s důrazem na kvalitu provedení, promyšlení každého technického detailu a využití alternativních zdrojů energie odpovídá renesančnímu duchu. Jak pravil sám klasik: „Dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost sama není maličkost.“

Michelangelova slova: „Cílem umění je dělat člověka šťastným“ můžeme parafrázovat jako – cílem bydlení je dělat člověka šťastným. A tak by se dala promyšlená funkčnost, maximální životnost, krása a zdraví v jednoduchosti shrnout jako filozofie bytového komplexu Rezidence Michelangelova v Praze. A to je i krédo značky VEKRA jako výrobce oken a dveří.

Informace o dalších oceněných stavbách najdete na stránkách České komory architektů a České ceny za architekturu.
Záznam předávání z 8.11.2022 najdete na webu ČT Art.

CKA-predani-ceny-VEKRA-22-B.jpg

 

Cena VEKRA 2021:  Za promyšlenou a odolnou stavební konstrukci

Nová Trojská lávka v Praze

Autoři: VALBEK, BOMART Ing. arch. akad. arch. Libor Kábrt, doc. Ing. Lukáš Vráblík, Ph.D., FEng. Ing. arch. Gabriela Elichová, Ing. arch. Martin Elich Spolupracovník: Ing. Petr Harazim Mnoho zajímavostí o konstrukci a úskalích, která architekti řešili při projektování nové lávky v Praze Tróji si můžete přečíst v článku na ARCHIZOOM. Srdečně blahopřejeme:
foto-lavka-Troja.jpg

Proč jsme ocenění udělili právě této stavbě?

Stavby ve veřejném prostoru musí splňovat ty nejpřísnější nároky na bezpečnost, odolnost a dlouhou bezproblémovou životnost. Nová Trojská lávka svou koncepcí a nadčasovou konstrukcí odpovídá filozofii značky VEKRA, proto cena právě pro tuto stavbu. Promyšlenost, důraz na kvalitu, udržitelnost, maximální životnost a bezproblémový dlouhodobý provoz to by měl být jasný směr v současném stavebnictví. Použité materiály, stavební prvky a konstrukce musí odpovídat současné stále se zrychlující době. Jakékoliv ošizení materiálu, podcenění konstrukčního řešení či nedostatečná předvídavost z hlediska požadavků na funkční vlastnosti stavby může v budoucnu vést nejen k vysokým nákladům na provoz a údržbu, ale v krajním případě i k nehodám. Tyto požadavky a nároky se musí týkat jak staveb nebytových, tak především staveb bytových.

Pochopení filozofie udržitelnosti, kvality a dlouhodobé životnosti v podobě návratu ke kořenům poctivého českého stavebnictví se musí dostat mezi priority nás všech v oboru. Nová Trojská lávka byla navržena s ohledem na bezpečnou a snadno kontrolovatelnou konstrukci. Zohledňuje současně nové nároky na funkčnost a živly, kterým je v provozu vystavena. Pečlivý výběr materiálů zohledňujících ekologii a dlouhodobou jednoduchou údržbu jí předurčuje k tomu, že ji budou moci úspěšně využívat budoucí generace. Jednoduchý čistý design, který zapadá do okolního prostředí, podtrhuje vhodnost zvoleného řešení. I přes rychlost, se kterou bylo třeba řešit situaci po náhlém kolapsu původní lávky, vznikla stavba, která bezesporu vyhovuje filozofii moderního stavebnictví a která plně odpovídá tomu, o co se snaží naše značka VEKRA v oboru bytových staveb. Informace o dalších oceněných stavbách najdete na stránkách České komory architektů a České ceny za architekturu. Záznam předávání z 8.11.2021 najdete na webu ČT Art.

Cena VEKRA 2020: Dostupné bydlení s nadčasovou perspektivou

Bytový dům Na Sylvánu v Plzni

autor Ing. arch. Jiří Zábran

Záznam z předávání ceny najdete na webu ČT Art

Srdečně blahopřejeme!

IMG_3190-1024x324.jpeg

Proč VEKRA vybrala právě tento projekt?

Udělat bydlení dostupnějším je v poslední době velmi diskutované téma. Postavit stavbu vyváženou z hlediska užitné hodnoty, designu a nízkých provozních nákladů, kde investor klade zvláštní důraz na pořizovací cenu, představuje výzvu, kterou není snadné uchopit. Bytový dům Na Sylvánu v Plzni v plné míře naplňuje tyto požadavky a představuje tak jednu z plnohodnotných cest pro budoucí velké i menší stavební projekty.

Zcela zásadní je totiž ten fakt, že úspora v pořizovacích nákladech nespočívá ve využití levných nebo dokonce ošizených materiálů, ale naopak v použití vysoce funkčních a kvalitních konstrukčních prvků s důrazem na maximální životnost a dlouhodobě nízké provozní náklady. A právě důraz na dlouhou životnost, nízké budoucí náklady na bydlení a citlivé skloubení bytového komplexu se vzrostlými stromy představuje ekonomicky i ekologicky vyváženou stavbu.

Dům nesází ani na přehnanou barevnost, ani na extravaganci použitých prvků. Přesto citlivě zapadá, a díky jednoduchému a čistému designu, se stává dominantou v oblasti se starším panelovým sídlištěm a typickou porevoluční bytovou výstavbou a přes svou velikost nepůsobí těžkopádně. Projekt se neomezuje jen na prostor k bydlení. Projekt myslí i na své okolí, kde našly místo vzrostlé stromy i retenční nádrž.

Bytový dům Na Sylvánu si klade za cíl nabídnout dostupné, a přesto kvalitní bydlení, příjemné pro všechny generace. Díky materiálům s dlouhou životností a udržitelnými náklady na energie představuje taková stavba pro své obyvatele nejen dobrou investici, ale i příjemné a bezpečné místo k životu.

Informace o dalších oceněných stavbách najdete na stránkách České komory architektů a České ceny za architekturu.

Nezávazná poptávka

Vyplníte za pár minut
Do 48 hodin znáte cenu

Odborný konzultant

Zná váš region
Doporučí řešení na míru

Navštivte showroom

Největší showroomy v ČR
Odborníci k dispozici

Vekra vydrží víc

Žádný nákup a prodej, ale poctivá práce našich techniků, dělníků a montážníků. To je VEKRA. Výrobky s extrémní životností, za které 100% ručíme.