Francouzská okna na terasy a verandy | VEKRA

Nadčasový prvek v interiéru s výraznou užitnou hodnotou.

3M4A0707-(1).jpgOkna začínající až u podlahy tj. francouzská okna jsou stále oblíbenější prvky moderních bytových i rodinných domů. Navazovat na ně může zahrada, terasa, balkon i lodžie, ale také volný prostor. Pak ale nesmí chybět bezpečnostní zábradlí, většinou kovové nebo moderní designové ve skleném provedení.

Jaké jsou hlavní plusy a mínusy francouzských oken?

Výhody francouzských oken:
  • lepší výhled a kontakt s okolím domu
  • účinnější a rychlejší větrání
  • větší prostup světla, i když prosvícení interiéru je zejména díky horní části oken
  • dostupné jsou ve všech materiálech i profilových systémech
  • možnost otočného, posuvného i skládacího provedení
Nevýhody francouzských oken:
  • větší únik tepla v zimě, přehřívání interiéru v létě
  • prochlazování resp. rosení v dolní části vlivem nesprávně řešeného prahu nebo topení
  • limitující z hlediska umístění topných těles
  • menší pocit intimity pokud jsou např. v blízkosti chodníků, nutné použít vhodné stínění
  • trochu náročnější z hlediska mytí a údržby než klasická okna
Nesporně jde o designový prvek, který je ozdobou starých činžovních domů a má své místo i dnes. Francouzská okna najdeme nejen v moderních bytových domech, ale i v rodinných domcích se zahradou. Vývoj jde dále - klasickou je otočné provedení francouzských oken, můžete mít také moderní francouzská okna jako posuvný systém buď levnější PSK Portal (VEKRA Dynamic), dražší ale velmi oblíbený HS Portal. Případně i ve skládacím provedení (FS Portal) z dřevěných nebo hliníkových profilů.

Francouzská okna v novostavbě je vždy třeba probrat s projektantem, který by měl zvolit nejvhodnější řešení z hlediska vytápění. Vhodný je podlahový systém topení, protože tělesa nelze umístit před okna. Topení v místnostech s francouzskými okny by mělo být navrženo tak, aby teplý vzduch mohl volně stoupat po oknech vzhůru, jinak může docházet ke vzniku studených rohů nebo se francouzská okna mohou v dolní části rosit.

Práh je vždy slabinou, kudy může v zimě táhnout nebo se může prochlazovat jeho okolí. Vždy je výhodné volit práh v podobě klasického okenního rámu (není možné u HS Portal) než nízký hliníkový práh. Pak totiž práh těsní stejně dobře jako dolní část klasického okna. Nízký hliníkový práh může být místem úniku tepla v zimě. Výhodou nízkého prahu je komfort při používání. Kde ale navazuje jen krok do prázdna, je dobré zvolit klasický rám. U všech systémů by měl být dobře řešen podkladový profil pod rámem nebo prahem, a to kvůli prochlazování podlahy v okolí francouzských oken. Výhodné je použití teplého podkladového profilu z Purenitu.

U velkých prosklených ploch je vždy důležité řešit vhodné stínění. Ideální je venkovní stínění, které velmi účinně brání přehřívání interiéru a zajistí i intimitu soukromého prostoru. Nejoblíbenější jsou venkovní žaluzie, kde je možné nastavit průnik světla do interiéru. VEKRA nabízí speciální řešení venkovních žaluzií pro novostavby VEKRA Komfort. Samonosný systém VEKRA Komfort nevyžaduje složitou stavební přípravu a eliminuje vznik tepelných mostů v ostění oken.

Nezávazná poptávka

Vyplníte za pár minut
Do 48 hodin znáte cenu

Odborný konzultant

Zná váš region
Doporučí řešení na míru

Navštivte showroom

Největší showroomy v ČR
Odborníci k dispozici

Vekra vydrží víc

Žádný nákup a prodej, ale poctivá práce našich techniků, dělníků a montážníků. To je VEKRA. Výrobky s extrémní životností, za které 100% ručíme.