Francouzská okna

Jako francouzská se označují okna začínající u podlahy. Ta klasická mají oproti nim dolní hranu zhruba osmdesát centimetrů nad podlahou. Zpravidla na ně navazuje zahrada či terasa, v bytech pak balkon nebo lodžie. Pokud tam nejsou, což platí obzvláště pro byty ve vyšších patrech budov, musí okna chránit zvenku bezpečnostní zábradlí.

Nespornou výhodou francouzských oken je lepší výhled, což neplatí pouze pro rodinné domy, ale také pro již zmíněné byty v patrech domů, kde jinak obyvatelé hledí přímo na oblohu a nemají kontakt s okolím domu. Velkou plochou francouzských oken rovněž prostupuje až dvakrát více světla než okny klasickými, což přináší i určité úspory na energie, protože není nutné rozsvěcovat umělá světla ihned při setmění. Další výhody nám francouzská okna poskytují v případě větrání, jelikož větší plochou proudí do místnosti větší množství čerstvého vzduchu a není třeba větrat příliš dlouho, vzduch se mění rychleji.

Nevýhodou francouzských okenje rozhodně větší únik tepla než u klasických oken. Jak je známo sklem uniká z bytu a domu až jedna třetina energie a u větších oken je to ještě o něco víc.

Při výběru francouzských oken je nutné dbát především na tepelněizolační vlastnosti a kvalitní rám. Je nutné počítat s tím, že náklady na vytápění budou v případě takových oken o něco vyšší. Proto je nutné zvolit nejvhodnější řešení po konzultaci s architektem, který by měl poradit vhodný typ s takovým výkonem, který obsáhne danou místnost a účet za energie nebude neúnosně vysoký. Nejvhodnějším řešením vytápění v místnostech s francouzskými okny, bývá podlahové topení, protože pod takové okno nelze umístit klasický radiátor.

Další nevýhodou velkých prosklených ploch, pokud jsou natočené na jih anebo západ, jsou v případě slunečního svitu vyšší teploty v místnosti. Je proto nutné již při výběru přemýšlet i o vhodném typu zastínění ať již v podobě textilních nebo hliníkových rolet.

Neváhejte nás kontaktovat na obchodních zastoupeních Vekra okna, kde Vám naši odborní konzultanti rádi poradí jak řešit třeba právě francouzská okna. Pokud máte již konkrétnější představu, tak stačí nezávazně vyplnit poptávkový formulář a Vekra Okna pro Vás připraví do 48 hodin cenovou nabídku.