Co je okenní a dveřní kování | VEKRA
Okenní kování zodpovídá za správnou funkčnost oken z hlediska otevírání a má také zásadní podíl na bezpečnosti tj. odolnosti proti vypáčení. Kování je třeba jednou za rok promazat podle návodu k používání oken a případně seřídit.kovani Obrazek2.jpgModerní okna jsou osazena celoobvodovým kováním - soustavou čepů, táhel, otvíracích nůžek a dalších kovových částí, které umožňují ovládání okna jednou kličkou. Obvykle je klika vícepolohová, závisí to na typu a provedení oken, ale i velikosti oken a balkónových dveří. Obvykle jde o polohy (ve směru otáčení zezdola nahoru) - zavřeno, otevřeno, mikroventilace, ventilace. Podle velikosti okna může některé možnosti jako mikroventilace chybět. Důležité je pohybovat s kličkou vždy ve stavu, kdy křídlo přiléhá k rámu. I když kování obsahuje většinou i tzv. páčku proti chybné manipulaci, silou je možné odpor překonat. U dvoukřídlých oken s tzv. stulpem tj. oken, kde při otevření není otvor přerušen sloupkem, slouží k otevření druhého křídla páčka. Samostatnou kapitolou je kování posuvných systémů. Je třeba vždy se seznámit se správným a bezpečným způsobem ovládání. 20160902_090430Standardně u produktů VEKRA okna osazena kováním se 3 bezpečnostními rámovými uzávěry. Jako nadstandard je možné osadit kování dalšími mechanickými bezpečnostními prvky, které znepříjemní práci zlodějům.
Dveřní kování, které se osazuje na vchodové dveře VEKRA, je v provedení kvalitního tříbodového hákového zámku. Stále rozšířenější u rodinných domů je používání elektrických zámků s možností ovládání na čip, mobilní telefon, otisk prstu atd. Vždy je nutná konzultace s odborníkem, zejména pokud jde o vybrání správného typu, který upokojí nároky a požadavky pro dané individuální použití.
Pokud uvažujete o elektronické ochraně svého bytu, nezapomeňte již při výběru konzultovat možnost osadit kování oken a dveří bezpečnostními elektromagnetickými prvky, které mohou být připojeny na elektronickou ochranu domu. Další tipy, jak pečovat o kování, čtete  tady.  

Nezávazná poptávka

Vyplníte za pár minut
Do 48 hodin znáte cenu

Odborný konzultant

Zná váš region
Doporučí řešení na míru

Navštivte showroom

Největší showroomy v ČR
Odborníci k dispozici

Vekra vydrží víc

Žádný nákup a prodej, ale poctivá práce našich techniků, dělníků a montážníků. To je VEKRA. Výrobky s extrémní životností, za které 100% ručíme.