Okenní a dveřní kování

Okenní kování zodpovídá za správnou funkčnost oken z hlediska otevírání a má také zásadní podíl na bezpečnosti tj. odolnosti proti vypáčení. Kování je třeba jednou za rok promazat podle návodu k používání oken a případně seřídit.Skladba okenního kování VEKRA

Moderní okna jsou osazena celoobvodovým kováním – soustavou čepů, táhel, otvíracích nůžek a dalších kovových částí, které umožňují ovládání okna jednou kličkou. Obvykle je klika vícepolohová, závisí to na typu a provedení oken, ale i velikosti oken a balkónových dveří. Obvykle jde o polohy (ve směru otáčení zezdola nahoru) – zavřeno, otevřeno, mikroventilace, ventilace. Podle velikosti okna může některé možnosti jako mikroventilace chybět.

Důležité je pohybovat s kličkou vždy ve stavu, kdy křídlo přiléhá k rámu. I když kování obsahuje většinou i tzv. páčku proti chybné manipulaci, silou je možné odpor překonat. U dvoukřídlých oken s tzv. stulpem tj. oken, kde při otevření není otvor přerušen sloupkem, slouží k otevření druhého křídla páčka.

Samostatnou kapitolou je kování posuvných systémů. Je třeba vždy se seznámit se správným a bezpečným způsobem ovládání.

Bezpečnostní rámový uzávěr VEKRAStandardně u produktů VEKRA okna osazena kováním se 3 bezpečnostními rámovými uzávěry. Jako nadstandard je možné osadit kování dalšími mechanickými bezpečnostními prvky, které znepříjemní práci zlodějům.


Dveřní kování, které se osazuje na vchodové dveře VEKRA, je v provedení kvalitního tříbodového hákového zámku. Stále rozšířenější u rodinných domů je používání elektrických zámků s možností ovládání na čip, mobilní telefon, otisk prstu atd. Vždy je nutná konzultace s odborníkem, zejména pokud jde o vybrání správného typu, který upokojí nároky a požadavky pro dané individuální použití.


Pokud uvažujete o elektronické ochraně svého bytu, nezapomeňte již při výběru konzultovat možnost osadit kování oken a dveří bezpečnostními elektromagnetickými prvky, které mohou být připojeny na elektronickou ochranu domu.

Další tipy, jak pečovat o kování, čtete  tady.

 

Naše realizace