Co je okenní křídlo | VEKRA
Otvíravá, sklopná či posuvná část oken a dveří, ve které je fixováno zasklení.
Vekra-detail-interier-1Po obvodu okenního křídla je umístěno celoobvodové kování tedy táhla, čepy a z interiérové strany pak okenní klička. Při zavření a otočení kličkou se čepy fixují do uzamykacích bodů, které jsou jako protikusy umístěny na okenním rámu. vekra-009Okenní křídlo je podle osazených prvků kování buď otvíravé, sklopené, sklopně-otvíravé, sklopné nebo horizontálně posuvné ve variantách odstavně posuvné (PSK Portal) a zdvižně posuvné (HS Portal). Velikost a hmotnost okenního křídla je omezena podle typu materiálu tzv. limitními rozměry. Ty zaručují, že vyrobené okno bude dlouho a dobře funkční. V případě velkých prosklených ploch u zasklení trojsklem mohou totiž hmotnosti křídel dosahovat až 300 či 400 kg.

Profilový systém křídel, podobně jako rámů je u plastových a hliníkových oken rozdělen na tepelně izolační komory. Stavební hloubka křídla nemusí být shodná se stavební hloubkou okenních rámů. U dřevěných oken je křídlo opatřeno izolovanou hliníkovou okapnicí, která chrání nejcitlivější místa oken z hlediska namáhání povětrností, v dolní části se křídlo dotýká rámové okapnice, která je u oken VEKRA opatřena přídavným pryžovým těsněním. Křídla dřevohliníkových oken jsou opatřena designovým hliníkovým opláštěním hranatým nebo oblým, výjimkou je profil AluDesign Integral, kde je okenní křídlo skryto pod hliníkovým opláštěním a z exteriérové stany v zavřeném stavu není křídlo vůbec vidět. 

Nezávazná poptávka

Vyplníte za pár minut
Do 48 hodin znáte cenu

Odborný konzultant

Zná váš region
Doporučí řešení na míru

Navštivte showroom

Největší showroomy v ČR
Odborníci k dispozici

Vekra vydrží víc

Žádný nákup a prodej, ale poctivá práce našich techniků, dělníků a montážníků. To je VEKRA. Výrobky s extrémní životností, za které 100% ručíme.