Odvodňovací otvory

Krytka odvodnění u hliníkového oknaKrytka odvodnění u plastového oknaPři prudkém dešti se mezi rám a křídlo může dostat určité množství vody. Mezi okenním křídlem a rámem může v zimě vznikat kondenzát. V obou případech je třeba dostat takto vzniklou kapalinu pryč z prostoru mezi rámem a křídlem. K tomu slouží odvodňovací otvory.

Odvodňovací otvory najdete u oken ze všech materiálů.
Výjimkou jsou okna pevná nebo-li fixní, která jsou tvořena pouze rámem do kterého je osazeno zasklení, tedy nemají otvíravé křídlo.

Odvodnění u dřevohliníkového okna VEKRAOdvodnění u dřevohliníkového okna VEKRAPlastová okna – odvodňovací otvory jsou vyfrézovány v dolní části rámů a voda jimi může odtékat skrz profil ven, případně ústit na parapet bez otvorů na venkovní straně. Z venkovní strany by měly být opatřeny plastovou krytkou, podobné je to i u hliníkových oken. Dřevěná okna jsou v dolní části rámů kryta hliníkovou okapnicí, právě v ní najdete odtokové otvory.  U dřevohliníkových oken, kde jsou odtokové otvory ve vnější části a ústí na parapet. Nechybí ani u moderních špaletových oken.

Na co si dát pozor u odtokových otvorů:

  • musí být vždy volně průchozí, aby mohla kapalina odcházet a odvětrávat a nehromadila se uvnitř mezi rámem a křídlem
  • je třeba je pravidelně čistit při mytí oken
  • rád je osidluje hmyz a tím je zanáší
  • pokud v okolí oken probíhají zednické práce nebo v prostředí s větší prašností je třeba kontrolovat jejich průchodnost častěji

Na vše co vás zajímá ohledně oken se můžete zeptat technika, se kterým budete řešit svou poptávku:

Naše realizace