Co jsou odvodňovací otvory oken | VEKRA
20200325_122808-(1).jpgPři prudkém dešti se mezi rám a křídlo může dostat určité množství vody. Mezi okenním křídlem a rámem může v zimě vznikat kondenzát. V obou případech je třeba dostat takto vzniklou kapalinu pryč z prostoru mezi rámem a křídlem. K tomu slouží odvodňovací otvory.

Odvodňovací otvory najdete u oken ze všech materiálů. Výjimkou jsou okna pevná nebo-li fixní, která jsou tvořena pouze rámem do kterého je osazeno zasklení, tedy nemají otvíravé křídlo.

IMG_2055.jpgPlastová okna - odvodňovací otvory jsou vyfrézovány v dolní části rámů a voda jimi může odtékat skrz profil ven, případně ústit na parapet bez otvorů na venkovní straně. Z venkovní strany by měly být opatřeny plastovou krytkou, podobné je to i u hliníkových oken.

Dřevěná okna jsou v dolní části rámů kryta hliníkovou okapnicí, právě v ní najdete odtokové otvory.  U dřevohliníkových oken, kde jsou odtokové otvory ve vnější části a ústí na parapet. Nechybí ani u moderních špaletových oken.

Na co si dát pozor u odtokových otvorů:
  • musí být vždy volně průchozí, aby mohla kapalina odcházet a odvětrávat a nehromadila se uvnitř mezi rámem a křídlem
  • je třeba je pravidelně čistit při mytí oken
  • rád je osidluje hmyz a tím je zanáší
  • pokud v okolí oken probíhají zednické práce nebo v prostředí s větší prašností je třeba kontrolovat jejich průchodnost častěji

Nezávazná poptávka

Vyplníte za pár minut
Do 48 hodin znáte cenu

Odborný konzultant

Zná váš region
Doporučí řešení na míru

Navštivte showroom

Největší showroomy v ČR
Odborníci k dispozici

Vekra vydrží víc

Žádný nákup a prodej, ale poctivá práce našich techniků, dělníků a montážníků. To je VEKRA. Výrobky s extrémní životností, za které 100% ručíme.