Proč se rosí okna

Rosení oken

Okna se rosí při vysoké vlhkosti interiéru a souběžně jeho nízké pokojové teplotě. Správné větrání omezuje rosení oken a spoří náklady za teplo. Zabráníte také vzniku plísní na oknech a stěnách, kterým se nejvíc daří na podzim a v zimě. Plísně v bytě vedou k závažným dlouhodobým onemocněním.

Jak snížit velkou vlhkost v bytě i přes větrání?

Tvoření vlhkosti u vás doma zabráníte už zmíněným větráním. Nejste si jistí, jak správně větrat? V zimě otevřete na pár minut okno dokořán, podle potřeby takto větrejte i několikrát denně.

Přečtěte si další možnosti, které pomohou s regulací vlhkosti v interiéru:

  1. Pořiďte si vlhkoměr – relativní vlhkost by neměla překročit 50 % při teplotě 21°C.
  2. Nesušte doma prádlo – také se zaměřte na ty části interiéru, kde máte květiny nebo akvárium. Tam větrejte častěji.
  3. Využívejte odsavače par – v koupelně ho pusťte raději automaticky hned při vstupu, v kuchyni zase vždy během vaření. Ocení to vaše okna i nábytek z přírodního dřeva. „Při vaření vzniká v kuchyni mnoho vodní páry, ta může v bytě způsobit hodně neplechy. Už při návrhu a nákupu kuchyně našim klientům doporučujeme pořídit si kvalitní a výkonnou digestoř, která zajistí dostatečný odvod vlhkosti z bytu,“ říká Dušan Všelich za společnost Oresi, předního dodavatele kuchyní v ČR.

Při plánování novostavby uvažujte o rekuperaci, která reguluje vlhkost. Pokud plánujete prosklené stěny a posuvné systémy, řešte umístění topení u nich.

Hlavní zdroje tvorby vlhkosti v interiéru

Ve většině případů ale řešíte problém s vlhkostí právě teď. Dejte si proto pozor na následující zdroje vlhkosti, které vám odpoví na otázku proč je vlhkost v bytě:

Měření při rosení oken

  • Květiny, akvária – místnosti, ve kterých doma jsou, krátce a intenzivně větrejte.
  • Ložnice – dospělý člověk nadýchá za noc až litr vodní páry, proto ráno vždy dobře vyvětrejte.
  • Mokré prádlo na věšáku – sušením se odpařuje voda, která vniká do stěn.
  • Závěsy – pokud jimi překryjete topení, zabráníte proudění teplého vzduchu.
  • Nábytek u stěn – nezateplené stěny potřebují dýchat, proto k nim skříň nebo gauč postavte o něco dál.

Jak předejít rosení oken

V našem sortimentu najdete okna, která mají tepelně izolační trojsklo. To se rosí méně, interiérová tabule je totiž teplejší než u dvojskla. Další variantou pro omezení rosení je zasklení s teplým meziskelním rámečkem. Myslete také na to, že izolační zasklení by mělo být uložené hluboko v okenním profilu

Mýty o oknech

  • Plastová okna nedýchají a rosí se.“ Všechna moderní okna byt utěsní. Pokud by „okna dýchala“, do bytu by táhlo. U starých oken vlhkost samovolně unikala netěsnostmi a nebylo třeba řešit větrání.
  • Dřevěná okna dýchají.“ Zcela nesprávné chápání, protože povrchová úprava dřeva povrch uzavře

Proč se v zimě okna rosí zvenku?

Jde o známku kvalitního izolačního zasklení. Stává se to, když je exteriérová tabule skla chladná po studené noci a venkovní vlhkost pak na ni ráno kondenzuje. Častější je tento jev u trojskel, která mají lepší izolační vlastnosti. Přirozeně jimi díky tomu z interiéru prochází méně drahocenného tepla, venkovní tabule tak zůstává chladná. Existují také skla se speciální pyrolytickou ochranou proti tomuto mlžení.

Kdy rosení oken reklamovat

Pokud je okno orosené uvnitř izolačního zasklení. V tom případě došlo k narušení hermeticky uzavřeného meziskelního prostoru a dovnitř pronikla pára. V takovém případě okno ztrácí deklarované izolační vlastnosti a je potřeba zasklení kompletně vyměnit.


Máte další otázky?
Potřebujete vědět více?

Poptejte nás a naši odborní konzultanti vám odpoví na vše, co potřebujete vědět kolem oken, vchodových a interiérových dveří i stínění. Nebo nás navštivte a prohlédněte si naše výrobky na některém z velkých showroomů VEKRA.

Naše realizace