Jak na jarní údržbu oken | VEKRA
Chcete mít dlouho krásná a dobře fungující okna? Základem je pečlivé mytí oken a s tím spojená kontrola těsnění i kování. Dřevěná okna i dveře potřebují navíc ošetřit balzámem. Jak na jednotlivé kroky a co nepodcenit?

Čím umýt okna šetrně

Na rámy, křídla i zasklení vám postačí ke zbavení nečistot vlažná voda s běžným saponátem, hadr, čistič skel a hadřík na vyleštění. Jak nejlépe umýt okna?  Vyvarujte se následujícího:
    • na rámy oken nepoužívejte drsné houbičky, abrazivní čističe, ředidla a jiné chemikálie,
    • okna neotírejte nasucho - prachové částice mohou povrch poškrábat,
    • nemyjte okna v mrazu horkou vodou – sklo by mohlo prasknout. Pokud to ale jinak nejde, odstraňte znečištění lokálně (pomozte si například roztokem do ostřikovačů),
    • neexperimentujte s odstraněním skvrn – pokud jste skvrnu neodstranili saponátem, nezkoušejte silnější prostředek, mohli byste totiž okna zničit. 

Pečujte o těsnění

ěhem umývání oken očistěte i těsnění. Nic nezkazíte, pokud ho jednou ročně přetřete lehce glycerinem nebo silikonovým olejem. Proveďte zkoušku pružnosti - jednoduše jej zmáčkněte, mělo by se vrátit do původního tvaru a objemu. Pokud je ale vytržené, ztrouchnivělé nebo poškozené, doporučujeme jej vyměnit za odpovídající typ. Obraťte se na náš servis VEKRA.  

Čím promazat okenní kování

Kování oken promažete nejlépe silikonovým olejem nebo olejem na šicí stroje. Kápněte jej do otvorů vyznačených pro kování oken. Olejem či vazelínou promažte i čepy, táhla a všechny další pohyblivé části kování. Nepoužívejte minerální oleje, stolní oleje a ty s přísadou kyselin či jiných látek. Kování prohlédněte a případně dotáhněte nebo seřiďte. Přečtěte si náš manuál s tipy na údržbu okenního kování.  

Na dřevěná okna patří balzám

povrchova-uprava_CMYK Rámy a křídla ošetřete po umytí balzámem na dřevo. Objednejte balzám na dřevěná okna a dveře u nás. Jednoduše pak přejeďte houbičkou namočenou v balzámu všechny dřevěné části oken. Během aplikace na ně nesmí svítit přímé slunce a venkovní teplota by měla být 5–25 °C. Ošetřením zacelíte mikrotrhlinky po zimě, oživíte lazuru a okna zůstanou dlouho krásná. Pokud zjistíte jakékoliv poškození oken, kontaktujte nás

Neřešte ani drobné vady po svém a nechte to raději na odbornících. Ušetříte si spoustu starostí.

Nezávazně poptejte

Vyplníte za pár minut
Do 48 hodin znáte cenu

Poradce

Kdo vás bude obsluhovat

Rezervace návštěvy

Největší showroomy v ČR
Odborníci k dispozici

Vekra vydrží víc

Žádný nákup a prodej, ale poctivá práce našich techniků, dělníků a montážníků. To je VEKRA. Výrobky s extrémní životností, za které 100% ručíme.