Údržba dřevěných oken

Dnes již neplatí, že moderní dřevěná okna je nutné složitě natírat a rok co rok jim věnovat dostatek pozornosti. Údržba dřevěných oken v zásadě spočívá v tom, že je po umytí, přetřete houbičkou napuštěnou speciálním roztokem, ale stačí to 2x do roka. Roztok pro údržbu si můžete zakoupit u výrobce. Pokud někteří výrobci uvádějí, že okna je nutné natřít po 5-7 letech, VEKRA má vyzkoušené, že pokud nejsou extrémně vystavená slunci a dešti je třeba je natřít ne dříve než za 10 let. A to se již vyplatí investovat do opravdu kvalitní povrchové úpravy.

A proč je údržba dřevěných oken tak jednoduchá?

VEKRA vyrábí všechna svá dřevěná okna tzv. dílcovou metodou. Rozřezané a vyfrézované jednotlivé díly oken  se před sesazením hloubkově impregnují. Teprve pak se okna sesadí dohromady, vyplní se přiznané spoje pružným plničem. Pak se dřevěná okna namáčejí v barevném základu, ten rozhoduje o vzhledu oken. Nakonec se vysokotlakým nástřikem nanese povrchová ochranná lazura. Lazura je dostatečně tvrdá, ale zároveň i pružná a tak okna chrání před vlivy povětrnosti a do určité míry poskytuje ochranu před mechanickým poškození a i působením některých chemikálií.

Údržba dřevěných oken tak spočítá zejména v péči o lazuru. Ochranný roztok dokáže vyplnit případné vzniklé prasklinky v lazuře a poskytuje tak oknům dostatečnou odolnost před povětrnostními vlivy.

Prostředky pro údržbu dřevěných oken si pro okna VEKRA můžete objednat zde.

Hovořili jsme o údržbě dřevěných oken z pohledu povrchové úpravy, ale nezapomínejte, že všechna moderní okna potřebují také pravidelné omytí, promazání a seřízení kování, případně péči o těsnění. Návod na údržbu dřevěných oken a dalších oken a dveří VEKRA najdete zde.

Naše realizace