Víte, jak poznat kvalitní plastová okna? | VEKRA
Myslíte si, že jsou všechna plastová okna stejná? Rozhodně ne! Jejich kvalita je skrytá v profilu, do kterého bez rozřezání oken neuvidíte. Okna od různých značek sice vypadají na první pohled stejně, uvnitř ale najdete obrovské rozdíly. Ty určují kvalitu a životnost daného okna.

Která plastová okna jsou kvalitní?

Nejprve zvolte dodavatele, jehož produkty mají jednoduše dohledatelné místo výroby. U oken neznámého původu můžete očekávat problémy. Při samotném výběru oken se zaměřte na čtyři hlavní parametry, které jsou zásadní při porovnání kvality plastových oken. V nich se totiž skrývají hlavní rozdíly.

Jedná se o:
- výztuhu,
pvc-3

- sílu stěn profilu určenou tzv. třídou profilu,

pvc-2

- typ a instalaci těsnění,

pvc-4

- specifikaci kování.

uzamykaci-bod.jpg

Zajímá vás výroba plastových oken VEKRA? Domluvte si při řešení poptávky návštěvu našeho závodu v Husinci u Prachatic. Jde o jeden ze čtyř našich tuzemských výrobních závodů VEKRA, specializovaný právě na plastová okna.

Proč je důležitá silná výztuha

Výztuha plastových oken drží jejich tvar. Záleží na její síle, tvaru i délce ve vztahu k velikosti okna. Měly by do ní být prošroubované panty a části kování, to zajišťuje pevnost pantů proti vytržení. Na výztuze našich oken VEKRA nikdy nešetříme. Nekvalitní výztuhu běžným okem sice nepoznáte, po čase se ale rámy oken mohou začít kroutit. Do bytu táhne a vy se divíte, proč nejdou seřídit. Čím větší okno nebo okenní sestava, tím větší problém nastane, pokud bude výztuha slabá.

Situaci ještě zhorší, pokud je okno vystaveno přímému slunci. V parném létě totiž může teplota z venkovní strany dosáhnout 60 oC, u profilů tmavé barvy ještě o 10–15 oC více, uvnitř má přitom povrch profilu jen cca 25 oC. Plast vlivem vysoké teploty mění svou délku tzv. dilatuje, rám oken má tendenci se v těchto podmínkách prohýbat. Pokud je profil nedostatečně vyztužený nebo nesprávně namontovaný, dojde k nevratným změnám tvaru. To je příčinou problémů a důvod, proč jsou se okna nedají seřídit.

U okenního profilu volte třídu A

Naše okna mají nejsilnější pohledové plastové stěny profilu a spadají do třídy A. To znamená také větší plochu svařeného materiálu, která zaručuje větší pevnost oken v rozích. Kromě toho vyrábíme okna bez recyklátu, tj. bez příměsi plastu ze starých oken. Profily s příměsí recyklátu mohou obsahovat olovo a kadmium, které se dříve používaly ke stabilizaci plastů. Tímto se tyto látky vracejí zpět do oběhu, což nemusí být šťastné řešení z pohledu udržitelnosti. Profily s recyklovaným plastem mají v řezu šedou vnitřní část, to můžete vidět na nezabudovaných oknech v části profilu, která se přimyká k ostění domu. Na jejich povrchu je pak jen tenká vrstva bílého plastu.

Náš TIP: Jak zjistit a ověřit okenní profil při nákupu? Pokud jste si vybrali profil plastového okna třídy A, dejte si pozor, abyste měli toto označení uvedené také v kupní smlouvě. Budete-li muset okno u výrobce reklamovat, znalec v reklamačním řízení prozkoumá, zda byl dodržený zvolený profil v oknu, které vám bylo namontováno.

Vyberte ručně vkládané těsnění do oken

Těsnění zajišťuje izolaci oken proti průniku vzduchu, chladu a vlhkosti z vnějšího prostředí do interiéru. Naše okna mají ručně vkládané okenní těsnění, které je pružné po celém obvodu oken. Levnější na zpracování je svařit okno rovnou i s těsněním, v rozích ale může vzniknout svařená pevná pecka na těsnění, kolem které může protahovat. Proto jej nedoporučujeme a vy si u dodavatele oken ověřte, jaký způsob při výrobě používá.

Vyšší počet uzavíracích bodů pro bezpečný domov

Vyšší počet bezpečnostních uzamykacích a uzavíracích bodů po obvodu znamená jak větší odolnost proti vloupání, tak zejména lepší možnost seřízení oken, které zajistí nastavení optimálního přítlaku křídla k rámu, a tím lepší tepelnou izolaci. Čím vyšší je počet bezpečnostních uzamykacích bodů (tj. bodů, kde je v zavřeném stavu křídlo pevně spojené s rámem) znamená, že jdou okna hůře vypáčit.

Okna VEKRA mají standardně tři bezpečnostní uzamykací body, konkurence obvykle nabízí jen jeden či dva. Například balkonová okna VEKRA mají až 12 uzavíracích bodů a z toho 3 pevně uzamykací (přesný počet závisí na jejich velikosti). Jde o důležité bezpečnostní prvky oken, kterými chráníte váš domov. Proto chtějte při návštěvě prodejce vidět standardně dodávané okno a uzamykací body.

Nezávazná poptávka

Vyplníte za pár minut
Do 48 hodin znáte cenu

Odborný konzultant

Zná váš region
Doporučí řešení na míru

Navštivte showroom

Největší showroomy v ČR
Odborníci k dispozici

Vekra vydrží víc

Žádný nákup a prodej, ale poctivá práce našich techniků, dělníků a montážníků. To je VEKRA. Výrobky s extrémní životností, za které 100% ručíme.