Jak připravit okna na zimu | VEKRA

Jak seřídit okna na zimu

Jakmile teploty klesnou, začneme doma víc topit. Ceny energií stále stoupají a proto je důležité připravit okna na zimu a nenechat teplo utíkat ven. S naším průvodcem seřízení oken určitě zvládnete.

pro-newsletter.jpg"Každoročně se na nás se začátkem podzimu obracejí lidé, kteří mají okna od jiných výrobců. Potřebují je seřídit, opravit nebo dodat náhradní díly. Pokud neznají výrobce, my v takovém případě bohužel nemůžeme pomoci. Při výběru oken vždy myslete na to, že musíte znát skutečného výrobce oken. V případě problémů se pak máte na koho obrátit," radí Pavel Kašpar.

Náš odborník radil na TN.cz, reportáž najdete ZDE.

Stáhněte si návod na co si dát pozor.

Jak seřídit (nejen) plastová okna na zimu

1.) Okna umyjte

  • Jak čistit okna správně? Snažte se to stihnout dřív, než přijdou první mrazy. Zkontrolujte čistotu a průchodnost odtokových otvorů v dolní části rámů. K umytí stačí teplá voda a saponát, nikdy nepoužívejte abrazivní prostředky nebo drsné houbičky.
  • Okna nemyjte, pokud jsou teploty pod nulou. Sklo ani rámy neotírejte horkou vodou - mohly by prasknout. Pokud je to v zimě nutné, otřete znečištěné zasklení třeba přípravkem na leštění skla nebo roztokem do ostřikovačů.

2.) Zkontrolujte těsnění oken

  • Těsnění se musí po zmáčknutí vrátit do původního tvaru a velikosti. Nesmí být poškozené, vytržené nebo zpuchřelé.
  • Je těsnění poškozené? Vyměňte je za nové odpovídající velikosti, tuhosti a tvaru.
  • Zkontrolované těsnění potřete silikonovým olejem nebo glycerinem, podpoříte jeho životnost.
5A_DREVO_Tesneni.jpg

3.) Promažte a seřiďte kování oken

  • Všechny pohyblivé části, čepy a táhla promažte silikonovým olejem nebo olejem na šicí stroje.
  • Olej naneste také do otvorů vyznačených na kování po obvodu křídel.
  • Cítíte, že okny táhne? Seřiďte je podle návodu výrobce, nebo zajistěte odborné seřízení.
  • Některá okna musíte ručně nastavit na “letní” nebo “zimní” režim. Naše okna jsou vybavena čepy, které se dokáží přizpůsobit rozdílu teplot.

4.) Dřevěná okna ošetřete balzámem na dřevo

  • Balzám aplikujte na suché a čisté rámy oken a to při vhodné venkovní teplotě uvedené v návodu. Správný přípravek si zajistěte u vašeho výrobce oken, balzám na dřevěná okna VEKRA si můžete objednat v našich zastoupeních.

Jak na správné větrání v zimě?

Větrání v zimě má být krátké a intenzivní. Opakujte jej několikrát denně (ráno, večer) podle potřeby. Udržujte relativní vlhkost v bytě pod 50 % a při teplotách kolem 21 ℃. Předejdete rosení oken a problémům s plísní. Vzduch v místnosti se rychle vymění a nedojde k prochlazení stěn a nábytku. Teplota se po zavření okna rychle vrátí na příjemnou úroveň. Před odchodem z domova také zavřete mikroventilaci.

Co dalšího omezí vlhkost v bytě

Vlhkost v bytě snížíte odsavačem par v koupelně a kuchyni. Pokud nemáte dům vybavený rekuperací, je důležité míru vlhkosti hlídat. Nastavte pokojovou teplotu na optimální hodnotu. Větrejte hlavně v těch částech domova, kde máte více květin nebo třeba akvárium. V bytě nesušte prádlo.

Budíte se s pohledem na orosená okna?

Dospělý člověk při klidném spánku za noc “nadýchá” až litr vlhkosti. Ta se ráno objeví sražená na okenních tabulích. Ještě než ráno zamíříte do koupelny, v ložnici a dětských pokojích krátce a intenzivně vyvětrejte. 

Nezávazná poptávka

Vyplníte za pár minut
Do 48 hodin znáte cenu

Odborný konzultant

Zná váš region
Doporučí řešení na míru

Navštivte showroom

Největší showroomy v ČR
Odborníci k dispozici

Vekra vydrží víc

Žádný nákup a prodej, ale poctivá práce našich techniků, dělníků a montážníků. To je VEKRA. Výrobky s extrémní životností, za které 100% ručíme.