Jaký typ zasklení zvolit – dvojsklo nebo trojsklo? | VEKRA
Pro novostavby je izolační trojsklo nutností. Svoje uplatnění má i izolační dvojsklo. Příkladem mohou být okna s lepší zvukovou izolací nebo méně náročné rekonstrukce. 
zaskleni.jpg

Jaké jsou výhody izolačního trojskla

Izolační trojsklo je u novostaveb dnes již nezbytností. Projektant by měl stanovit jak parametry oken, tak vlastnosti zasklení. S trojsklem realizujeme v současnosti asi 3/4 všech dodávek nových oken VEKRA. Proč je izolační trojsklo tak populární?
 • Poskytuje nadčasové řešení a maximální tepelnou úsporu.
 • Eliminuje rosení oken.
 • Splňuje vysoké nároky nízkoenergetických a pasivních domů.
 • Ve spojení s profily VEKRA získáte špičková tepelně izolační okna i vchodové dveře do domu.
PetrCERVIKŘeditel výroby VEKRA Petr Červík vysvětluje: "Stavebníci by měli pamatovat na to, že je více druhů jak trojskel, tak dvojskel. Volba zasklení má zásadní vliv na další  vlastnosti oken, jako je útlum hluku nebo bezpečnost. Je dobré výběr oken, a tedy i zasklení konzultovat s odborníkem. Stavebník by si měl vždy s vámi ujasnit, co od nových oken očekává." 

Co dalšího vědět při výběru trojskla

Pořizovací cena je v porovnání s oknem vyplněným dvojsklem asi o 15 % dražší. Rozdíl v ceně kompenzují už výše uvedené vlastnosti. Ještě dříve, než se pro pořízení trojskla rozhodnete, zaměřte se na následující body:

 • Pro pasivní domy je potřeba volit speciální solární trojskla, která umožní větší prohřátí interiéru slunečním teplem. A to zejména prostřednictvím oken orientovaných na jižní a jihozápadní stranu.
 • U novostaveb i náročné rekonstrukce musí projektant definovat vlastnosti oken. Ty vycházejí z tepelných výpočtů s ohledem na celou obálku domu. Zahrnují i další požadavky, jako například zvukovou izolaci.
 • Běžné trojsklo nechrání lépe před hlukem než dvojsklo. Je potřeba využít speciální zasklení proti hluku s různou silou skleněných tabulí. Pro ještě vyšší požadavky na eliminaci hluku jsou pak skla spojená speciální akustickou folií. Pokud je hluk spojený s vibracemi, může běžné trojsklo dokonce situaci naopak zhoršovat.
 • Okenní křídla budou asi o 20 % těžší, než prvky s dvojsklem. Výrobce s tím musí počítat jak při dimenzování velikosti okna, tak pro nosnost pantů.
 • U velkých posuvných ploch může být hmotnost křídla až 400 kg.
 • S výběrem oken řešte i stínění. Venkovní stínění chrání interiér před přehříváním. Díky tomu přežijete v parném létě a ušetříte energii za klimatizaci.

Kde má svoje využití dvojsklo

IV68celorez-copy2012 Pořizovací cena dvojskla je nižší. Lze ho použít pro méně náročné rekonstrukce. Jaké jsou jeho další výhody?
 • Speciální protihluková dvojskla představují optimální volbu při zvýšených nárocích na útlum venkovního zvuku.
 • Poslouží dobře pro rekonstrukce i v teplých nížinách, kde není stavba vystavena náročným povětrnostním podmínkám.
 • Do interiéru pustí zejména na jaře a na podzim více tepla i světla. Interiér se tak prohřeje zdarma díky slunečním paprskům.

Srovnání základních parametrů izolace oken

Celkovou kvalitu okna definuje součinitel prostupu celým oknem, který se označuje UW. Čím nižší je jeho hodnota, tím udrží okno v interiéru více tepla. Sklo izoluje lépe než rám, proto nikdy nesrovnávejte okna podle prostupu tepla zasklením Ug. Pro vás je ale vždy zásadní hodnota UW.

Výměna dvojskla za trojsklo

Rozhodli jste se pro výměnu dvojskla za trojsklo u oken VEKRA? Zavolejte nám a poraďte se s odborníky. Na základě toho, jaký profilový systém máte v současné době, zhodnotí, zda je přesklení vůbec technicky možné. Pokud je totiž stavební hloubka stávajících oken 70 mm a méně, nelze osadit izolační trojsklo, které je širší, z bezpečnostních důvodů.

Prostup tepla celým oknem

 • u okna s trojsklem: UW = 0,7 – 0,8 W/m2 K
 • u okna s dvojsklem: UW = 1,1 W/m2 K

Prostup tepla sklem

 • trojsklo: Ug = 0,5 - 0,7 W/m2 K
 • dvojsklo: Ug = 1,0 – 1,1 W/m2 K
Pokud se budete rozhodovat mezi hliníkovými, dřevěnými a plastovými okny, rozhodující pro vás bude právě hodnota součinitele prostupu okna. Usnadněte si výběr a získejte další informace o druzích skleněných výplní oken a jejich vlastnostech.

Nezávazná poptávka

Vyplníte za pár minut
Do 48 hodin znáte cenu

Odborný konzultant

Zná váš region
Doporučí řešení na míru

Navštivte showroom

Největší showroomy v ČR
Odborníci k dispozici

Vekra vydrží víc

Žádný nákup a prodej, ale poctivá práce našich techniků, dělníků a montážníků. To je VEKRA. Výrobky s extrémní životností, za které 100% ručíme.