Tipy pro úsporu energie s novými okny | VEKRA
Naučte se správně větrat a ušetříte za teplo

Naučte se správně větrat a ušetříte za teplo

Je to jednoduché - klíč k úspoře tepla, zdravému bydlení bez plísní a prevenci rosení oken je umět v zimě správně větrat.

Proč vyměnit stará okna?

Drtí vás vysoké ceny za vytápění? Aby vám v zimě zbytečně neunikalo okny, je čas řešit výměnu starých oken. Díky novým oknům můžete snížit spotřebu tepla až o 40 %, a to už stojí za pozornost.
 • Okny uniká z interiéru nejvíce tepla.
 • V rodinných domech jde o ztráty až 40 %, v bytech dokonce až 50 % tepla.
 • Pokud okny táhne, jsou ztráty tepla ještě podstatně větší.
 • Porovnáním tepelně izolačních parametrů starých zdvojených oken a těch moderních plyne, že nová okna s izolačním trojsklem udrží v interiéru o 60 % více tepla. 

Jak uspořit za teplo a předcházet vzniku plísní?

Na prvním místě je vhodný výběr nových oken. Správné větrání je pak cesta ke zdravému bydlení i maximální úspoře za teplo. Základ je naučit se v zimě správně větrat a předcházet tak i rosení oken. Všechna moderní okna totiž interiér utěsní, ale s teplem drží v bytě i přebytečnou vlhkost. Pokud nemáte v domě rekuperaci vzduchu, pak pravidelné správné větrání je nejsnadnější a nejlevnější cesta, jak předejít rosení a vzniku plísní. To platí u domů po výměně oken i u novostaveb.
 • V zimě otevřete okno dokořán na několik minut. Vlhkost unikne, neprochladí se stěny a zařízení bytu, místnost se pak opět rychle vytopí.
 • Ventilaci a mikroventilaci používejte jen v teplých obdobích roku. 
Relativní vlhkost by neměla překročit 50 % při teplotě okolo 21 stupňů Celsia. Výborným pomocníkem za pár korun je digitální vlhkoměr. Vlhkost hlídejte hlavně za nábytkem umístěného u nezateplených obvodových zdí domu. Tam totiž nejčastěji vznikají plísně.

Při klidném spánku dospělý člověk za noc "nadýchá" až litr vlhkosti, která se může v zimě srážet na nechladnějších plochách, kterými jsou okenní tabule. Ráno v ložnici roztemněte a dobře vyvětrejte. V koupelně a kuchyni používejte odsavače par, nesušte v bytě prádlo, častěji větrejte v místnostech s akvárii a větším množstvím rostlin, případně zajistěte adekvátní vytápění koupelny, které přispěje ke snížení vlhkosti po jejím použití. Odtáhněte nábytek od obvodových stěn asi na 15 cm, aby kolem nich mohl proudit vzduch, riziko vzniku plísní se výrazně sníží. Ve vlhkých místnostech nastavte i vyšší pokojovou teplotu a častěji větrejte, teplý vzduch totiž pohltí více vlhkosti, a to je opět prevence vzniku plísní.

Dobře izolují jen správně seřízená okna, jejich těsnění musí být pružné a ve výborném stavu. Pokud cítíte, že okny táhne, drhnou nebo jsou špatně otevírat, potřebují seřídit. Okna VEKRA snadno sami seřídíte podle návodu k údržbě, tak ušetříte za servis.

Bojíte se, že plastová okna nedýchají?

Nevěřte mýtům. Všechna moderní okna bez ohledu na materiál byt utěsní. Stará okna "dýchají", protože jimi protahuje a vlhkost odchází sama, ale s ní uniká i drahocenné teplo. Volba materiálu je jen otázkou osobních preferencí a finančních možností.

Platí, že například dřevěná okna nebo dřevohliníková okna budou trpět ve vlhkém interiéru dokonce více než plastová okna nebo hliníková okna. Brzy se to může projevit na jejich vzhledu. Do zimních zahrad, do místností s vířivkami a do vlhkých prostor obecně je vhodnější dát plastová nebo hliníková okna.

Jak poznáte kvalitní okna?

Všechna okna vypadají stejně, ale skutečná kvalita oken se skrývá uvnitř profilu a v jejich montáži. Standardy VEKRA odpovídají té nejvyšší dosažitelné kvalitě.
 • Rosení oken VEKRA účinně potlačuje kvalitní trojsklo s teplým mezisklením rámečkem, které je  uložené hluboko v okenním profilu.
 • Profesionální montáž oken VEKRA je ohleduplná a s maximálním důrazem na trvalou tepelnou izolaci připojovací spáry. 
 • Plastová okna VEKRA vyrábíme z prvoplastu a mají kvalitní ocelovou výztuhu, která brání jejich kroucení.
 • Dřevěná a dřevohliníková okna VEKRA vyrábíme jen z prvotřídních dřevin, navíc povrchovou úpravu zajišťují robotické linky, proto vydrží dlouho krásná i s jednoduchou údržbou.
 • Hliníková okna VEKRA mají řadu technických vychytávek pro prvotřídní zpracování a vzhled.

Navštivte naše výrobní závody

Rádi se vám pochlubíme s našimi čtyřmi výrobními závody v Čechách a na Moravě. Zeptejte se odborného konzultanta, zajistí vám návštěvu. Ročně investujeme do technologie výroby, robotizace a vzdělávání našich techniků velké prostředky. Důraz na kvalitu produktů i služeb VEKRA je pro nás prioritou.

Poptejte nás, poradíme vám s výběrem oken

Nezávazná poptávka

Vyplníte za pár minut
Do 48 hodin znáte cenu

Odborný konzultant

Zná váš region
Doporučí řešení na míru

Navštivte showroom

Největší showroomy v ČR
Odborníci k dispozici

Vekra vydrží víc

Žádný nákup a prodej, ale poctivá práce našich techniků, dělníků a montážníků. To je VEKRA. Výrobky s extrémní životností, za které 100% ručíme.