Jak vybrat zasklení okna | VEKRA
Zasklení tvoří většinu plochy okna, proto má zásadní vliv na jeho vlastnosti. Pokud podceníte výběr, můžete být z nových oken zklamaní. Dnes už nestojíte pouze před rozhodnutím, zda si vyberete izolační trojsklo nebo dvojsklo. Existuje mnoho typů zasklení s různými vlastnostmi.
 

DREVO-7
Jak vybrat správný typ skla do okna

Nevíte, jak se orientovat v nabídce na trhu? Výběr zasklení oken zvažte podle toho, kde budou okna sloužit a co od nich očekáváte. Zaměřte se například na:
  • požadavky na bezpečnost dětí – existuje zasklení, které při rozbití nevytvoří ostré úlomky,
  • zvýšenou ochranu před vloupáním – bezpečnostní zasklení výrazně ztíží možnost rozbití oken,
  • stavbu pasivního domu – potřebujete speciální zasklení se zvýšenými solárními zisky. Zkontrolujte svou volbu s projektantem,
  • bydlení v rušném městě – komfort nabízí speciální protihlukové sklo,
  • tepelnou izolaci – izolační trojsklo udrží v interiéru více tepla než dvojsklo.
Některé vlastnosti lze doplnit i dodatečným lepením fólií na sklo, ale to nedoporučujeme. Dodatečně lepené fólie nejsou trvalým řešením, jistotou jsou skleněné tabule s fóliemi už integrovanými ve výrobě.

Další vlastnosti dvojskla a trojskla

Izolační trojskla jsou výhodnější nejen z hlediska udržení tepla. Trojsklo také omezuje rosení oken, protože vnitřní skleněná tabule je teplejší než u dvojskla. Jaké další vlastnosti tyto dva typy skel mají?
  • Běžné trojsklo nechrání před venkovním hlukem o moc lépe, než běžné dvojsklo. Nechte si navrhnout speciální řešení, vlastnosti jsou závislé na rozdílných tloušťkách skleněných tabulí a dalších detailech.
  • Tepelnou izolaci zasklení vylepšují pokovené vrstvy na povrchu skleněných tabulí. Trojsklo má dvě vrstvy, dvojsklo jen jednu vrstvu. Vrstvy musí být tenké, aby propouštěly do interiéru optimální množství slunečního tepla a světla.
  • Ornamentální skla jsou dostupná v provedení trojskla nebo dvojskla s výbornou tepelnou izolací. Pokud zvažujete meziskelní příčky, ty zhoršují tepelně izolační vlastnosti zasklení. Poraďte se proto s odborníky, jak najít optimální řešení pro dělená okna.
Montáž oken VEKRA pomocí jeřábové techniky
  • Trojsklo je těžší než běžné zasklení dvojsklem. Zejména u velkých zasklených prvků je nutné počítat i s tímto faktorem. Větší je také jeho tloušťka, proto nemusí být použitelné ve všech profilových systémech (např. dřevěná okna VEKRA NATURA 68 ). Při montáži velkých posuvných prvků o hmotnosti až 400 kg je třeba počítat s použitím manipulační techniky.


Důležité parametry izolačního zasklení

Vliv hloubky uložení zasklení na teplotu povrchu oken na interiérové straně
O celkových kvalitách okna vypovídá součinitel prostupu tepla celým oknem, který se označuje UW (W/m2 K). Čím je hodnota UW nižší, tím udrží okno v interiéru více tepla. Naše kvalitní okna VEKRA (při zasklení trojsklem) dosahují hodnot UW kolem 0,7 – 0,8. Můžete se setkat se srovnáním oken „opticky“ příznivější hodnotou Ug, ale jde použe o prostup tepla zasklením, který je ve výsledku zhoršen hodnotou Uf – prostupem tepla okenním profilem. Tyto hodnoty (Uf a Ug) ale nevypovídají o tepelné izolaci celého okna. Při výběru se vždy zaměřte na hodnotu UW.

upraveno-LEPSI-ZASKLENI1
Prostup tepla celým oknem (UW)

Hodnota určuje množství tepla, které přirozeně unikne optimálně seřízenými okny.

Světelná propustnost (%)

Poskytuje informace o tom, kolik procent světla projde zasklením do interiéru. Trojsklo sice výborně tepelně izoluje, ale silnější pokovené vrstvy mohou do interiéru propustit méně světla.

Solární faktor (g)

Jeho hodnota uváděná v procentech charakterizuje to, jak může být interiér zdarma prohřátý slunečním teplem. Tuto informaci oceníte především u pasivních domů.

Teplý meziskelní rámeček

Dnes by již měl být samozřejmostí, ale pro jistotu si to vždy prověřte. Pokud totiž budete mít okna s nerezovým meziskelním rámečkem, který byl běžný ještě před pár lety, může se vám stát, že se budou v dolní části okna rosit.

Hloubka uložení izolačního zasklení

Měla by být v okenním profilu alespoň 20 mm. Hluboko uložené zasklení se méně rosí a účinně brání vzniku mokrého pásku v dolní části oken.

Protihlukové zasklení

Pribeh4
Pomůže eliminovat hluk z okolí. V základu ho tvoří různě silné okenní tabule spojené rozšířeným meziskelním rámečkem. Ještě lepší odhlučnění zajistí tabule skla spojené několika speciálními fóliemi. Benefitem protihlukového zasklení s použitím skel spojených fóliemi je i zvýšená bezpečnost. Myslete na to, že obyčejné trojsklo od hluku nepomůže.

Bezpečnostní zasklení

Ochrání váš domov před zloději. Tvoří jej speciální lepená skla, kde je mezi tabulemi integrovaná jedna nebo více fólií. Bezpečný domov podpoříte speciálními prvky kování, klíčky a dalšími detaily. Zjistěte si požadavky vaší pojišťovny a poraďte se s našimi specialisty, kteří vám vysvětlí, jak bezpečnost vašeho bytu vyřešit nejlépe. Zaměřte se i na ochranu svých dětí – kalená skla brání tvorbě ostrých úlomků při jejich rozbití.

Protisluneční skla

Snižují prostup slunečního tepla do interiéru a omezují tak jeho přehřívání. Jde o buď o speciálně zabarvené sklo už ve skelné hmotě, nebo o sklo potažené vrstvou oxidů kovů. Jsou řešením pro velké prosklené plochy orientované na jih, a to především tam, kde není možné použít stínění. Jde o řešení určené především pro komerční budovy. Pro použití v obytných prostorech má své nevýhody, poraďte se s odborníky VEKRA pro optimální řešení.

Ornamentální skla

Jsou velmi zajímavým prvkem při pohledu z interiéru i exteriéru. Potřebujete, aby okna nebo dveře byla jen průsvitná a vaše soukromí nerušily pohledy zvenčí? To zajistí právě designové ornamentální sklo. Jeho použití je ideální pro koupelny nebo vchodové dveře.

Nezávazná poptávka

Vyplníte za pár minut
Do 48 hodin znáte cenu

Odborný konzultant

Zná váš region
Doporučí řešení na míru

Navštivte showroom

Největší showroomy v ČR
Odborníci k dispozici

Vekra vydrží víc

Žádný nákup a prodej, ale poctivá práce našich techniků, dělníků a montážníků. To je VEKRA. Výrobky s extrémní životností, za které 100% ručíme.