Jednoduchá dřevěná okna na chalupu | VEKRA
Dřevěná okna barva dub světlý
Dřevěná okna vybírejte podle typu stavby, ve které budou sloužit. Pečlivě zvažte, co od nich očekáváte, zaměřte se především na tepelně a zvukově izolační parametry. Nezapomínejte na bezpečnost, protože jde o objekt, který nemusí být trvale obývaný, prvky elektronické nebo alespoň mechanické bezpečnosti by měly být standardem. U oken na chatu nebo chalupu bude důležitý i vzhled. Myslete hlavně na to, že kvalita dřevěných oken se ukrývá především v jejich povrchové úpravě.

Proč nenabízíme “jednoduché“ zasklení

Přemýšlíte, jaká okna by se vám hodila do staré chalupy? Možná si říkáte, že by stačilo jenom jednoduché okno. Pod pojmem “jednoduché“ okno si všichni představíme takové, které má pouhou jednu tabuli skla. Taková však v naší nabídce nenajdete. Nevyhovují technické normě pro instalaci do obvodových plášťů budov. Jediný typ dřevěného okna s jednoduchým zasklením představuje v sortimentu VEKRA vnitřní křídlo špaletového okna – nejde ale o samostatné okno.
 
Standardem jsou dnes okna s trojsklem. U rekonstrukcí, při kterých se nepočítá s trvalým obýváním v budoucnu, se uplatní i dvojsklo, je ale potřeba počítat s horší tepelnou izolací. Přečtěte si náš článek, ve kterém zjistíte, čím se řídit při výběru typu zasklení okna.

V čem jsou dřevěná okna VEKRA výjimečná

Dřevěná okna poskytují široké možnosti tvarů. Mnohem větší, než například plastová nebo hliníková okna. Oblá dřevěná okna se nevyrábějí ohýbáním, ale vyřezáváním a napojováním z eurohranolů. Které prvky dřevěných oken lze modifikovat?
 
  • Členění je možné s pomocí sloupků, nebo v provedení s dvěma křídly a tzv. štulpem. Ten umožní otevřít obě křídla bez viditelného sloupku uprostřed.
  • Nadsvětlíky, boční světlíky otevíravé, sklopné nebo pevné lze různě kombinovat.
  • Okenní příčky (meziskelní nebo nalepené na izolačním zasklení) jsou dalšími alternativami, jak okno vzhledově rozdělit. U dřevěných oken jsou designově vhodnější nalepované příčky. Meziskelní příčky navíc zhoršují tepelnou izolaci zasklení. V menší míře mají podobný problém i nalepované  příčky (varianta s duplexem). Duplex se do zasklení v místě nalepené příčky přidává z designových důvodů. Ten okno nejen rozdělí nejen vzhledově, ale i fyzicky. Zjistěte více o možnostech pro okenní příčky a neváhejte se obrátit na naše odborníky, kteří vám sdělí kompletní specifikaci vlastností.

Dřevěná špaletová okna

Samostatným typem jsou špaletová okna (kastlová okna). Jde o dvojitá okna, u kterých je vnější křídlo vybavené izolačním dvojsklem a vnitřní křídlo je osazené jednoduchým zasklením – obě křídla jsou spojena tzv. deštěním. Taková okna se hodí do památkových zón měst, ale také do rázovitých chalup, stylových dřevěných srubů a podobných staveb.
 

Zabezpečení oken VEKRA

Chcete mít jistotu, že je vaše chata dobře zabezpečená proti zlodějům? Okna VEKRA mají standardně 3 uzavírací body na okenním rámu, do kterých zapadnou speciální rolničkové čepy. Pokud chcete míru bezpečnosti posílit, přečtěte si další možnosti pro zabezpečení oken a dveří proti vloupání. Mezi možnostmi pro nadstandardní zabezpečení oken jsou i moderní elektromagnetické prvky, které lze napojit na centrální ochranu domu.

Dřevěná okna barva třešeň
Jak udržovat dřevěná okna

Moderní dřevěná okna VEKRA jsou nenáročná na údržbu. Doporučujeme ošetřit je 2x do roka balzámem. Ten zacelí mikrotrhlinky a zároveň sjednotí a celkově oživí jejich vzhled. Případný servisní zásah je potřeba nejdříve po 10–15 letech. Naše dřevěná okna jsou výjimečná pro svou technologii výroby, která se děje tzv. dílcovou metodou. Každý díl je impregnován samostatně, to oknům zajišťuje i při pouhé základní péči dlouhou životnost.
 
Dřevěná okna VEKRA mají jako jediná na trhu z interiérové strany tzv. membránovou úpravu. Jde o speciální, robotem nanášenou, vrstvu povrchové úpravy navíc. Ta brání pronikání vlhkosti z interiéru do dřeva a prodlužuje životnost povrchové úpravy. Zejména u chalup, které nejsou trvale obývané a v zimě se v nich netopí, může být s větším náporem vlhkosti problém.
 
Přečtěte si náš článek, ve kterém radíme, čím ošetřit dřevěná okna a jak o ně celkově správně pečovat.

Nezávazná poptávka

Vyplníte za pár minut
Do 48 hodin znáte cenu

Odborný konzultant

Zná váš region
Doporučí řešení na míru

Navštivte showroom

Největší showroomy v ČR
Odborníci k dispozici

Vekra vydrží víc

Žádný nákup a prodej, ale poctivá práce našich techniků, dělníků a montážníků. To je VEKRA. Výrobky s extrémní životností, za které 100% ručíme.